W zeszłym roku Creality wypuściło swoje extrudery bezpośrednie Sprite wraz z nową linią S1. Nowa głowica jest kluczowym aspektem ulepszenia serii S1 w stosunku do oryginalnych drukarek 3D Ender 3 i przez cały czas robi wrażenie na nas z każdą recenzją S1.
Jednak, jak to bywa w przypadku Creality, wszystkie szczegóły dotyczące ekstrudera Sprite nie są krystalicznie czyste, a wiele informacji jest albo rozproszonych, albo po prostu nie tak oczywistych. Częścią tego jest fakt, iż ekstruder Sprite ma cztery warianty, co może sprawić, iż zakup ekstrudera na rynku wtórnym będzie dość zagmatwany.
Jeśli kupujesz Ender 3 S1 Pro lub kupujesz ekstruder Sprite bezpośrednio od Creality, otrzymasz tak zwany Sprite Extruder Pro. W tym artykule skupimy się na tej wersji ekstrudera, ale pamiętaj, iż każdy z pozostałych ekstruderów Creality z serii S1 różni się nieco od Sprite Extruder Pro. Tak więc, zaczniemy od omówienia tych różnic w sekcji poniżej.
Jeśli nie jesteś pewien, jaki wpływ ma dana funkcja na wydajność lub użyteczność, przeczytaj odpowiednie sekcje dotyczące Sprite Extruder Pro, gdzie podamy więcej szczegółów.
Czym jest Sprite Direct Extruder?
Jak sama nazwa wskazuje, extruder Spirte jest extruderem bezpośrednim, co oznacza, iż głowica drukująca zawiera swój silnik krokowy i przekładnię. Ekstrudery bezpośrednie, takie jak Sprite, wywierają siłę bliżej hot-endu niż ekstrudery Bowdena, co pozwala na większą precyzję podczas drukowania. Wadą tego rozwiązania jest to, iż oś X jest obciążona dodatkowym ciężarem, co może skutkować gorszą jakością wydruku – zwłaszcza gdy próbujesz drukować szybciej. Jednak w ostatnich latach ekstrudery bezpośrednie stały się znacznie lżejsze, co w dużej mierze rozwiązuje problemy z dodatkowym obciążeniem w typowych warunkach druku. Sprite to propozycja Creality na nowoczesny ekstruder bezpośredni, taki jak ten.
WARIANTY EKSTRUDERA SPRITE
Szczegóły dotyczące Sprite mogą być nieco zagmatwane. W rzeczywistości istnieje inna wersja ekstrudera Sprite dla każdej z drukarek 3D z serii S1. Różnice są niewielkie, więc nie musisz się martwić o różniące się komponenty wewnętrzne czy jakość.
Materiał korpusu wpływa dość znacząco na wagę Sprite’a. Mimo, iż waga 334 g jest wyższa niż ta, którą zwykle uważamy za lekki ekstruder, jest to dobra waga dla kartezjańskich drukarek 3D.
Zwróć szczególną uwagę na to, co nazywamy „Sprite Extruder Plus”. Choć ma on metalowy korpus Pro, to posiada teflonową gardziel, która ogranicza bezpieczną temperaturę druku do 260°C. Creality nie pomaga w tej mylącej sprawie, przedstawiając ekstruder jako „w pełni metalowy” (w przeciwieństwie do „całkowicie metalowego”) w reklamie Endera 3 S1 Plus.
Jeśli kupisz ekstruder Sprite bezpośrednio od Creality, tylko wersja Pro jest dostępna; ale niektórzy sprzedawcy sprzedają bardziej podstawowe ekstrudery Sprite.
Ostatni wariant ekstrudera Sprite jest, w momencie pisania tego tekstu, dostępny tylko w Enderze 5 S1, i jest na tyle odmienny, iż pomyśleliśmy, aby go całkowicie oddzielić.
Ekstruder Sprite w Enderze 5 S1 zachowuje 25 mm stepper pancake z przełożeniem 3.5:1 i podwójną przekładnią oraz płytkę z płaskim złączem kablowym, ale zmienia większość innych elementów głowicy drukującej.
Prawdopodobnie najważniejszą różnicą jest większy blok grzejny i dysza tego Sprite’a, tworzące większą strefę topnienia, aby dostosować się do celu Creality, jakim jest szybsze drukowanie 250 mm/s z Endera 5 S1. Wymieniono także mały aluminiowy radiator bloku na dobrej wielkości radiator falisty, wprowadzony przez Creality w serii Ender 3 Neo. Creality twierdzi, iż dzięki tej konfiguracji udało się wydrukować 1000 godzin „bez zatykania”. Sprite Ender 5 S1 jest jedyną wersją poza Sprite Pro zdolną do drukowania w temperaturze 300 °C.
Oczywiście, ze względu na większe części, Creality zmieniło również wentylatory w tej wersji Sprite. Mocny wentylator 5015 z tyłu ekstrudera działa jako wentylator częściowy, naprawiając drobny problem z orientacją wentylatora w innych ekstruderach Sprite i kierując powietrze przez dwukanałowy kanał powietrzny Creality „Urus”, podczas gdy przedni wentylator wciąga powietrze do radiatora.
Sprite Extruder Pro
Sprite Extruder Pro jest głowicą o konkurencyjnej cenie ~81$ – co stawia go w jednym szeregu z innymi extruderami bezpośrednimi na rynku wtórnym. Ale, jeżeli nie masz już wymaganego płaskiego kabla, będziesz chciał kupić Sprite Extruder Kit za ~110$. Trochę drogo w porównaniu z innymi ekstruderami, ale przez cały czas dość konkurencyjnie.
Jeśli kupujesz ekstruder Sprite, aby ulepszyć starszy model Endera 3, prawdopodobnie nie masz tego płaskiego kabla i będziesz chciał kupić droższy Sprite Extruder Pro Kit. Jedynym powodem, dla którego warto kupić zestaw Sprite Extruder Pro jest modernizacja jednej z drukarek Ender 3 S1 z PTFE Sprite (wariant low-heat).
Na stronie Creality nie widać różnicy pomiędzy tymi wersjami – jedyną zmianą na stronie każdego produktu są drukarki 3D wymienione w zakładce „Compatible Models” – ale wersja kitowa Sprite’a zawiera zarówno płaski kabel jak i uchwyt montażowy extrudera do ekstruderów 20 mm. Tak więc ta druga cena to tak naprawdę koszt upgrade’u.
Drukowanie w 300 °C
Sprite Extruder Pro to cięższa 334-gramowa wersja z tytanową przekładką termiczną. W przeciwieństwie do bardziej podstawowych wersji Sprite’a, oznacza to, iż będziesz mógł drukować w temperaturze 300°C – co pozwoli Ci na drukowanie z szerszej gamy materiałów, takich jak nylon czy PC.
Chłodzenie części odbywa się dzięki typowego wentylatora 4010, umieszczonego z przodu głowicy drukującej, z krótkim kanałem kierującym powietrze w stronę dyszy. To ustawienie wentylatora, a konkretnie jego orientacja, jest naszym jedynym prawdziwym zastrzeżeniem do ekstrudera Sprite. Ponieważ jest on skierowany w dół, zasysa nagrzane powietrze nad platformą druku, aby schłodzić wytłaczany materiał. Ale to wciąż mały zarzut. Orientacja wentylatora części jest dość powszechna i nie napotkaliśmy żadnych znaczących problemów z chłodzeniem części – ale może to być problem, jeżeli zwiększasz prędkość drukowania do granic możliwości.
Podwójne przełożenie
Nie widać tego z zewnątrz, ale ekstruder Sprite ma podwójną przekładnię, co oznacza, iż zarówno przekładnia napędowa jak i koło zębate – części, które chwytają filament – są uzębione. Podwójna przekładnia jest często spotykana, szczególnie w ekstruderach bezpośrednich, takich jak Sprite, ze względu na pozytywny wpływ na kontrolę filamentu. Z dwoma biegami, będziesz miał bardziej niezawodne doświadczenie z trudnymi filamentami jak flexibles i ogólnie bardziej precyzyjną kontrolę nad filamentem.
Wysoki moment obrotowy
Wyzwaniem przy tworzeniu wysokiej jakości ekstrudera bezpośredniego jest zrównoważenie wagi głowicy drukującej i momentu obrotowego. Aby uzyskać moment obrotowy potrzebny do niezawodnej ekstruzji w konfiguracji z napędem bezpośrednim, potrzebujesz dużego silnika krokowego, ale aby wyeliminować artefakty na wydrukach 3D, potrzebujesz, aby głowica drukująca przenosiła mniejszy ciężar, najlepiej poprzez zastosowanie mniejszego silnika krokowego. To właśnie tutaj pojawiają się przełożenia.
Jeśli chodzi o moment obrotowy, to im mniejszy silnik, tym mniej go jest. Jednak zastosowanie krótkiej przekładni może rozwiązać ten problem. W Sprite zastosowano 25 mm silnik krokowy typu pancake, który jest na niższym poziomie momentu obrotowego. Jednak w połączeniu z przełożeniem 3.5:1 Creality twierdzi, iż Sprite może wytworzyć siłę wyciskania do 80N. Dla filamentu o grubości 1,75 mm jest to bardzo duża siła, której prawdopodobnie nie będziesz potrzebował.
Żródło: https://all3dp.com