Content Bytes x girls.js: Porozmawiajmy o dostępności

techwriter.pl 1 tydzień temu

Choć na zewnątrz robi się już coraz ciemniej (i straszniej 👻), ekipa Content Bytes nie boi się nowych wyzwań, zwłaszcza gdy u boku mamy girls.js! Współpraca ta pozwala nam jeszcze w tym miesiącu powrócić z kolejnym wydarzeniem, tym razem poświęconym tematyce dostępności treści.

Podczas spotkania Olga Stefaniuk, Justi Sztyper oraz Zuzanna Szott opowiedzą między innymi o tym, czy tworzone treści mogą być dostępne dla wszystkich, jak neuroróżnorodni użytkownicy pracują z contentem i aplikacjami oraz jak dostępność wpływa zarówno na twórców treści i tych, którzy z nich korzystają.

Po prezentacjach zapraszamy na mały poczęstunek oraz wymianę doświadczeń i opinii 🍕.

Pamiętajcie o rejestracji, to pozwoli nam na wybór odpowiedniej sali i zaplanowanie poczęstunku. Link do formularza znajdziecie tutaj.

Tematy​

Moje prawo to twoje lewo. Czy istnieją treści użyteczne dla wszystkich?

Słowa kształtują rzeczywistość – tę cyfrową również. Z ich pomocą możemy wspierać lub wykluczać całe grupy użytkowników naszych produktów, dlatego warto robić to świadomie. Podczas prelekcji porozmawiamy o tym, jak identyfikować językowe potrzeby i problemy użytkowników oraz jakich narzędzi używać, żeby odpowiednio na nie reagować.

Dostępność kognitywna i neuroróżnorodność w pracy z treścią i aplikacjami webowymi

W swojej prezentacji Olga i Justi poruszą zagadnienia neuroróżnorodności oraz dostępności kognitywnej. Dowiecie się, jak neuroróżnorodni użytkownicy pracują z tresciami i aplikacjami webowymi, co może być dla nich problematyczne i jak temu zaradzić. Dodatkowo, poznacie najlepsze praktyki stosowane w tworzeniu dostępnych aplikacji i treści oraz zalecenia Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) w kontekście dostępności.

Prelegenci​

Prezentacje poprowadzą:

  • Olga Stefaniuk: Jako developer advocate, Olga łączy pasję do dzielenia się wiedzą, tworzenia społeczności i programowania, a także zainteresowania w obszarach dostępności w aplikacjach webowych oraz kognitywistyki. Olga jest również team leaderką w girls.js, gdzie wspiera kobiety wchodzące w świat IT.
  • Justi Sztyper: Justi zajmuje się dokumentacją od wielu lat, dbając o to, aby tworzone treści były jak najbardziej dostępne dla użytkowników. W pracy technical writera Justi najbardziej ceni sobie podejście docs-as-code.
  • Zuzanna Szott: Projektantka, badaczka i socjolożka na co dzień pracująca w agencji projektowo-badawczej Mobee Dick. W swojej pracy wdraża inkluzywne i dostępne rozwiązania do produktów cyfrowych, dba o neutralny i włączający język oraz edukuje innych o tym, jak nie dyskryminować dzięki języka. W swojej pracy łączy wymagania biznesowe i technologiczne z dbałością o końcowych, różnorodnych użytkowników i użytkowniczki projektowanych produktów. Związana z AGH organizatorka wydarzeń z zakresu edukacji i kultury, prywatnie zainteresowana technologią, literaturą i polityką.

Kiedy i gdzie​

Data: 30.10.2024
Godzina: 18:00
Miejsce: GPC Global Technology Center, Lubicz 23/a, Kraków

Kilka słów o sponsorach i partnerach​

Październikowe spotkanie sponsorowane jest przez GPC Global Technology Center, a partnerują nam girls.js.

GPC Global Technology Center​

Genuine Parts Company (GPC) jest globalnym liderem dystrybucji części samochodowych i przemysłowych. Globalne Centrum Technologii GPC w Krakowie, powstałe w 2022 roku, pełni rolę centrum badań i rozwoju, wspierając GPC w zakresie transformacji cyfrowej. Inżynierowie GCP pracują nad zaawansowanymi technologiami i rozwiązaniami usprawniającymi działalność i rozwój GPC. Ich praca obejmuje różne obszary, w tym handel elektroniczny i platformy danych, rozwiązania w zakresie łańcucha dostaw, systemy sprzedaży i bezpieczeństwo cybernetyczne.

girls.js​

girls.js to inicjatywa, której celem jest przyciągnięcie kobiet do IT. Poprzez zachęcenie do kodowania, organizatorzy chcą zaszczepić w kobietach pasję do nowych technologii i pokazać, iż świat IT stoi przed nimi otworem. Założenia inicjatywy realizowane są poprzez spotkania i warsztaty dla kobiet.

O nas​

Celem Content Bytes jest stworzenie przestrzeni, w której twórcy contentu mogą wymieniać się doświadczeniami i omawiać tematy związane z tworzeniem treści. Według nas, content to nie tylko sam proces pisania, ale tak naprawdę cały ekosystem uwzględniający UX, UI, design, a także zagadnienia dostępności, zarządzania i związanej z nimi technologii.

Skontaktuj się z organizatorem​

Organizatorom zależy, by spotkania były istotne i przybliżały tematy, które są dla Was interesujące. Możecie zgłosić temat, a my dołożymy wszelkich starań, aby znaleźć prelegentów, którzy będą mogli o nim porozmawiać. Możecie także sami zostać prelegentami na jednym z naszych spotkań.

Jeżeli jesteście zainteresowani, napiszcie do nas: [email protected].

Często zadawane pytania​

P: Czy wydarzenie będzie nagrywane lub transmitowane na żywo?
O: Na chwilę obecną nie. Stawiamy na spotkania na miejscu, gdzie możesz osobiście poznać inne osoby zainteresowane contentem.

P: Czy można udostępnić prezentacje prelegentów?
O: To zależy od prelegenta. Podczas wydarzenia można jednak zadawać pytania i robić zdjęcia, można też zapytać o udostępnienie slajdów.

P: Zarejestrowałem/am się, ale nie mogę wziąć udziału. Co powinienem/nnam zrobić?
O: jeżeli wiesz, iż nie dasz rady przyjść, daj nam znać pisząc na adres [email protected].

Idź do oryginalnego materiału