Charakterystyka i rodzaje akumulatorów do UPS – na co zwrócić uwagę?

ittechblog.pl 1 tydzień temu

Awaria zasilania uniemożliwiająca pracę serwerów i innych urządzeń elektrycznych – to sytuacja, na którą żaden użytkownik nie może sobie pozwolić i czarny scenariusz, który nie musi się spełnić. W razie problemów z prądem sieciowym sprzęt może działać bez zakłóceń – energii dostarczy mu zasilacz UPS. Jakie akumulatory do UPS wybrać, by system poradził sobie choćby przy dłuższych przerwach w dostawie prądu?

Jak działają akumulatory do UPS?

Zasilacze UPS to rodzaj magazynów energii. Gdy prąd jest dostarczany do urządzeń z sieci, pozostają wyłączone. Aktywują się w przypadku braku zasilania. Wówczas system przełącza się na zasilanie bateryjne, a urządzenia mogą przez cały czas pracować bez przeszkód przez określony czas (zależny od mocy sprzętu i pojemności akumulatora). Dodatkowo zasilacze regulują parametry dostarczanego prądu i chronią sprzęt przed uszkodzeniami.

Ten rodzaj zasilania awaryjnego sprawdza się wszędzie tam, gdzie choćby krótkotrwałe przerwy w dostawach prądu mogłyby spowodować poważne szkody. Przykładowe zastosowania zasilaczy UPS to dostarczanie energii do serwerów, komputerów, systemów centralnego ogrzewania, kamer monitoringu czy sprzętu medycznego.

Rodzaje akumulatorów do UPS – które mają najdłuższą żywotność?

Poszczególne modele zasilaczy UPS mogą być wyposażone w różne rodzaje akumulatorów – prostsze i tańsze, ale mniej wytrzymałe lub bardziej zaawansowane akumulatory do UPS o dłuższej żywotności. Najczęściej stosowane technologie to:

  • akumulatory kwasowo-ołowiowe – popularne, dość tanie, o żywotności wynoszącej zwykle od 3 do 5 lat;
  • akumulatory AGM – z elektrolitem wchłanianym przez matę absorbującą, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wyróżniające się wydajnością i krótkim czasem ładowania o żywotności choćby do 15 lat (wybrane modele);
  • akumulatory żelowe – z elektrolitem w formie żelu, odpowiednie do stosowania w wysokich temperaturach, z dużą liczbą cykli ładowania i rozładowania;
  • akumulatory litowo-jonowe – droższe, ale o długiej żywotności (do 10 lat), ich zaletą są też małe wymiary oraz znacznie lepsza praca cykliczna.

Na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz akumulator do UPS?

Od tego, w jakie akumulatory będzie wyposażony zasilacz UPS, zależy czas zasilania podłączonych do niego urządzeń. Rodzaj i jakość akumulatorów wpływają także na bezawaryjne i bezpieczne działanie systemu zasilania oraz na żywotność samego zasilacza.

Najważniejsze parametry akumulatorów do UPS, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie, to:

  • pojemność akumulatora wyrażana w amperogodzinach (Ah) – od niej zależy to, jak długo zasilacz będzie w stanie dostarczać energię do urządzeń;
  • rozmiar akumulatora – powinien być dobrany do wielkości zasilacza UPS;
  • żywotność – tę można ocenić na podstawie deklarowanej przez producenta liczby cykli ładowania i rozładowania oraz liczby lat przy pracy buforowej, im większa, tym dłużej akumulator będzie działał bezawaryjnie (przy zachowaniu zasad prawidłowej obsługi);
  • warunki pracy – np. temperatura powietrza w serwerowni, jeżeli zasilacz ma pracować w wysokich temperaturach (tylko w zakresie podanym w kartach katalogowych akumulatorów), warto zdecydować się na akumulator żelowy.

Wybór odpowiedniego akumulatora do zasilacza UPS to nie tylko kwestia efektywnego ładowania urządzeń. Chodzi o coś znacznie ważniejszego – nieprawidłowo dobrana bateria może spowodować uszkodzenie zasilacza, a w skrajnych przypadkach doprowadzić choćby do poważnych uszkodzeń i pożaru.

Idź do oryginalnego materiału