CES 2025: Lenovo z szerokim wachlarzem premier w portfolio biznesowym

1 dzień temu

Tegoroczne targi CES w Las Vegas stały się dla firmy Lenovo okazją do zaprezentowania wszechstronnej linii urządzeń i prototypów skierowanych do biznesu oraz użytkowników profesjonalnych.

Największym wyróżnikiem tegorocznych nowości jest wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w praktycznie każdym segmencie – od ultramobilnych laptopów po stacje robocze typu all-in-one. Poniżej przedstawiamy najważniejsze ogłoszenia producenta, który dzięki procesorom Intel Core Ultra, Snapdragonom serii X i inteligentnym rozwiązaniom softwarowym, chce zdefiniować przyszłość pracy hybrydowej i kreatywnej.

Jedną z najciekawszych propozycji Lenovo jest nowa generacja laptopów biznesowych ThinkPad X9 Aura Edition, dostępna w wersjach 14- i 15-calowych. Oba warianty mają za zadanie łączyć trwałość znaną z linii ThinkPad z minimalistycznym, progresywnym designem opartym aż w 50% na aluminium z recyklingu. Znakiem rozpoznawczym urządzeń jest wyraźnie odmieniona klawiatura z dużym, haptycznym touchpadem, która – mimo nowoczesnego wyglądu – przez cały czas gwarantuje klasyczny komfort pisania.

W modelach X9 szczególną uwagę przyciąga „pasek komunikacyjny”, w którym producent zintegrował 8-megapikselową kamerę MIPI oraz dwa mikrofony z redukcją szumów. Takie połączenie pozwala na wysoką jakość spotkań wideo choćby w słabym oświetleniu. Dzięki ekranom OLED (dotykowym lub nie) kolory są soczyste, czerń głęboka, a część modeli oferuje odświeżanie 120 Hz. jeżeli chodzi o wydajność, kluczową rolę odgrywają procesory Intel Core Ultra, Wi-Fi 7 oraz Thunderbolt 4.

Ważnym atutem jest ekosystem narzędzi bazujących na AI. Lenovo AI Now to asystent oparty na lokalnym modelu językowym (LLM), działający bezpośrednio na urządzeniu. Dzięki temu prywatne dane pozostają w komputerze, a użytkownik może np. przeszukiwać dokumenty czy streszczać dłuższe teksty – bez konieczności łączenia się z chmurą. niedługo rozwiązanie zostanie rozbudowane o wyszukiwanie jednocześnie na wielu urządzeniach, inteligentniejsze rozpoznawanie danych w dokumentach i obsługę dodatkowych języków.

Z kolei Lenovo Aura Edition odpowiada za pakiet funkcji wspomagających produktywność. Tryb Collaboration optymalizuje ustawienia do wideokonferencji, Shield dba o bezpieczeństwo, a Productivity oferuje m.in. zaawansowane oszczędzanie energii. Do tego dochodzą: Smart Share (proste przesyłanie zdjęć z telefonu), Smart Care (całodobowe wsparcie techniczne) czy inteligentne powiadomienia.

W segmencie laptopów dla kreatywnych profesjonalistów Lenovo poszło krok dalej, prezentując ThinkBook Plus Rollable (6. generacji) – pierwszy na świecie komputer AI ze zwijanym ekranem w formie w pełni gotowego na rynek produktu. Urządzenie potrafi „rozciągnąć” wyświetlacz z 14 do 16,7 cala w pionie po wciśnięciu klawisza lub wykonaniu gestu dłoni w stronę kamery. Dzięki temu łatwiej przegląda się dłuższe dokumenty czy kod, a tryb wielozadaniowy jest wygodniejszy w obsłudze.

Laptop – mimo dość futurystycznej koncepcji – zachowuje mobilność i waży 1,7 kg przy profilu 19,9 mm. Wewnątrz znajdziemy procesor Intel Core Ultra i układ graficzny Intel Arc, co w połączeniu z szybkimi łączami (Wi-Fi 7, Thunderbolt 4) zapewnia wszechstronne możliwości pracy. Lenovo postawiło tu na autorskie rozwiązanie o nazwie ThinkBook Workspace, wspierające pracę z podzielonym ekranem i oferujące widżety z ważnymi narzędziami.

Funkcje AI w tym modelu obejmują asystenta Lenovo AI Now i zintegrowany Copilot+, który pozwala na przykład tworzyć treści czy opracowywać zestawienia danych w trybie offline. W efekcie ThinkBook Plus Rollable to hybryda komputera przenośnego i kompaktowego „rozsuwanego” ekranu, która może przypaść do gustu zarówno osobom pracującym zdalnie, jak i technicznym specjalistom potrzebującym dużej przestrzeni roboczej w dowolnym miejscu.

Również w świecie komputerów stacjonarnych Lenovo stawia na elastyczność i wykorzystanie sztucznej inteligencji. ThinkCentre M90a Pro (6. generacji) to komputer all-in-one z 27-calowym ekranem QHD, stworzony z myślą o intensywnych zadaniach projektowych czy graficznych. Jego sercem są procesory Intel Core Ultra oraz opcjonalnie karta NVIDIA GeForce RTX 4050. Ciekawostką jest inteligentny system dźwiękowy Focus Sound, który kieruje audio bezpośrednio w stronę użytkownika i może zwiększać prywatność w czasie wideokonferencji.

Dla osób potrzebujących minimalizmu Lenovo wprowadza do oferty ThinkCentre neo 50q QC – komputer w małej obudowie, wyposażony w procesory Snapdragon X lub X Plus, zapewniające przetwarzanie choćby do 45 TOPS (bilionów operacji na sekundę) w zakresie AI. Dzięki temu nieduży pecet nadaje się do firm wymagających wielozadaniowości, a przy tym ceniących oszczędność miejsca. Urządzenie ma wszechstronne porty (HDMI, DisplayPort, USB), a w jego konstrukcji wykorzystano tworzywa z recyklingu (m.in. 60% plastiku z recyklingu).

Oba nowe komputery ThinkCentre wspierają Lenovo AI Now, czyli lokalnie działającego asystenta, który ułatwia wyszukiwanie danych i przyspiesza przepływ pracy. Producent zadbał też o zgodność z usługami CO2 Offset, czyli możliwością kompensacji emisji dwutlenku węgla podczas eksploatacji sprzętu.

Kluczowe premiery na CES 2025 objęły także ekrany z serii ThinkVision P, gdzie znajdziemy przekątne od 23,8 do choćby 40 cali, jasne panele IPS, wysokie pokrycie kolorów (do 98% DCI-P3) oraz adaptacyjną częstotliwości odświeżania (24–120 Hz). Dzięki rozbudowanemu systemowi zdalnego zarządzania (Lenovo Display Fleet Manager) dział IT w firmie może konfigurować ustawienia OSD czy instalować aktualizacje systemu jednocześnie na wielu monitorach, co znacząco skraca przestoje.

Ekologiczny aspekt widać m.in. w używaniu 95% plastiku z recyklingu na potrzeby obudowy i 100% aluminium z odzysku w obrotowej podstawie.

W obszarze akcesoriów warto wspomnieć o stacji dokującej Lenovo X9 Charging GaN Dock, która dzięki technologii GaN jest niewielka, a jednocześnie oferuje port HDMI 2.1, czytnik kart microSD, USB-C i USB-A. Z kolei nowa klawiatura Bluetooth czerpie energię z otoczenia dzięki ogniwom fotowoltaicznym – to odpowiedź Lenovo na dążenie do zmniejszania zużycia jednorazowych baterii.

Ciekawostką są też prototypowe projekty, m.in. mysz Lenovo AdaptX — pełni funkcję myszy, huba podróżnego, powerbanku i magazynu kart pamięci, a także prototyp słuchawek AI, tłumaczących mowę w czasie rzeczywistym i generujących wierny klon głosu użytkownika w innym języku.

Dostępność i ceny

Ceny i terminy dostępności zapowiedziano głównie na pierwszą połowę 2025 roku. W regionie EMEA modele ThinkPad X9 14″ i 15″ Aura Edition trafią do sprzedaży w lutym (odpowiednio od 1549 i 1689 euro), ThinkBook Plus Rollable (6. generacji) pojawi się w sierpniu w cenie startowej 2799 euro, a stacjonarne ThinkCentre M90a Pro oraz neo 50q QC zadebiutują w kwietniu (od 1199 i 429 euro).

Polskie ceny nie zostały jeszcze ujawnione, ale producent zapowiedział, iż przedstawi je wkrótce.

Idź do oryginalnego materiału