Cena a wydajność – porównanie procesorów M2 oraz M4 w Macu mini

11 godzin temu

Jeszcze do niedawna wydawało się, iż amerykański gigant informatyczny nie jest w stanie już niczym zaskoczyć użytkowników komputerów stacjonarnych. Apple stara się jednak za wszelką cenę zaprzeczyć niepochlebnym opiniom, a najlepszym dowodem na to jest zaprezentowany w 2024 odświeżony Mac mini z procesorem M4. To największa zmiana w tej serii od kilkunastu lat! Sprawdźmy, jak najnowszy i zarazem najmniejszy model komputera stacjonarnego Apple prezentuje się na tle swojego poprzednika, którym był Mac Mini z czipem M2.

Mac mini – porównanie wydajności procesorów M2 oraz M4

Zasadniczą cechą komputerów stacjonarnych Mac mini w wersji z procesorem M4 oraz M2 jest większa wydajność pracy urządzenia. Komputery Mac mini z M4 zostały skonstruowane w oparciu o proces technologiczny 3 nm, co przekłada się na mniejsze zużycie energii i zwiększenie efektywności energetycznej w porównaniu do procesorów M2.

Podstawowa wersja Maca mini z procesorem M4 posiada 10 rdzeni CPU (w tym 4 wydajne i 6 energooszczędnych), co daje najnowszemu produktowi Apple przewagę nad 8-rdzeniowymi procesorami M2.

Przewaga ta jest zauważalna również w kontekście liczby rdzeni GPU, bowiem M4 może pochwalić się 16 jednostkami wykonawczymi w wersji Pro (w procesorach M2 było to 10 rdzeni GPU, analogicznie do podstawowej wersji M4). W testach wydajnościowych Geekbench wyższość M4 nad M2 jest bezdyskusyjna – zarówno biorąc pod uwagę zastosowania jednowątkowe, jak i wielowątkowe.

Cena ma znaczenie – jak prezentuje się cena Maca mini z M4 na tle wersji z procesorem M2?

Koszty zakupu najnowszych urządzeń Apple niemal od zawsze stanowią przedmiot pewnych kontrowersji, dlatego warto przyjrzeć się również temu aspektowi. Okazuje się jednak, iż tym razem poprawa konstrukcji procesorów w komputerach Mac mini nie niosła ze sobą konsekwencji w postaci wzrostu cen. Zarówno Mac mini z procesorem M2, jak i najnowszy model z procesorem M4, były udostępnione do sprzedaży w dniu swoich premier w cenie 599 dolarów amerykańskich.

Kwestia zakupu mogła być natomiast inaczej odczuwana przez polskich użytkowników, ponieważ aktualnie oferowany Mac mini z procesorem M4 można zakupić w cenie od 2999 złotych (Mac mini z M2 do niedawna kosztował powyżej 3000 zł). Co jednak najważniejsze, najnowsza iteracja Maca mini sprzedawana jest w wersji z 16 GB RAM, co realnie sprawia, iż komputer jest tańszy od swojego poprzednika o ponad… 1000 zł!




Porównanie procesorów Mac mini M2 oraz M4 – czy opłaca się kupować?

Najkrótsza odpowiedź: TAK! Krytyków nowości od Apple nie trzeba długo szukać, jednak w przypadku Maca mini z procesorem M4 trudno nie zgodzić się z faktem, iż oferowana poprawa wydajności nie jest wyłącznie chwytem marketingowym.

Dla osób zajmujących się grafiką komputerową, edycją wideo, renderingiem, pracą na dużych bazach danych przewaga procesorów M4 nad poprzednią generacją będzie kolosalna.

Najnowszy Mac mini to jeszcze mniejszy komputer (szerokość to niecałe 13 cm, wysokość – 5), a dzięki poprawie architektury technologicznej procesora choćby najbardziej wymagający użytkownicy zyskają dzięki niemu potężne narzędzie do codziennej pracy.

Już teraz wejdź na stronę https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/komputery-pc/mac-mini, gdzie znajdziesz zarówno komputery stacjonarne Apple z procesorami M2, jak również i z najnowszymi M4. Biorąc pod uwagę możliwości obu omawianych wersji, ceny tego sztandarowego produktu w asortymencie marki z nadgryzionym jabłkiem w logo wcale nie są wygórowane! Można choćby powiedzieć, iż to najtańszy Mac w historii, konkurujący swoją ceną z popularnymi pecetami.

***

Materiał partnera.

Idź do oryginalnego materiału