ByteDance obejdzie amerykańskie sankcje dzięki chmurze?

1 tydzień temu
Zdjęcie: ByteDance


ByteDance, właściciel popularnej aplikacji TikTok, planuje obejść amerykańskie sankcje, inwestując w wynajem kart graficznych Nvidia w chmurze poza granicami Chin. Zgodnie z informacjami serwisu The Information, firma chce przeznaczyć aż 7 miliardów dolarów na dostęp do zaawansowanych procesorów graficznych, będących podstawą rozwoju wielu projektów sztucznej inteligencji (AI). Chiński gigant oficjalnie zaprzecza tym doniesieniom.

Raport wskazuje, iż firma może łącznie przeznaczyć choćby 20 miliardów dolarów na infrastrukturę AI, włączając w to centra danych oraz komunikację podmorskimi kablami. Choć amerykańskie prawo zabrania ByteDance zakupu najwydajniejszych kart Nvidia przeznaczonych do użytku w Chinach, nie blokuje jednak możliwości korzystania z zagranicznych usług chmurowych, na przykład w Azji czy na Bliskim Wschodzie. Dzięki temu koncern może uzyskać dostęp do amerykańskich procesorów, teoretycznie przestrzegając sankcji nałożonych przez USA.

ByteDance mogłoby dysponować imponującą liczbą ponad 600 tysięcy układów H100

Koszt wynajmu jednej karty Nvidia H100 w modelu chmurowym rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych od około 1,33 dolara za godzinę, a stawki w innych krajach powinny być zbliżone. Teoretycznie więc z budżetem 7 miliardów dolarów ByteDance mogłoby dysponować imponującą liczbą ponad 600 tysięcy układów H100, pracujących nieprzerwanie przez cały rok – pytanie tylko, czy centra danych, które mogą wchodzić w grę dysponują taką ich liczbą? Podkreśla się też, iż bieżące projekty AI, w tym chatbot Doubao z 51 milionami użytkowników, niekoniecznie wymagają aż tak ogromnej mocy obliczeniowej.

Jednocześnie firma, jak wynika z doniesień, w 2024 roku zainwestowała już 2 miliardy dolarów w ponad 200 tysięcy kart Nvidia H20, a do tego planuje rozwijać własne układy AI we współpracy z Broadcomem. Plotki mówią o dwóch procesorach – układy te mają powstawać w procesach N4/N5 tajwańskiej firmy TSMC, a ich produkcja ma ruszyć w 2026 roku. Byłyby to konstrukcje optymalizowane kosztowo i według ekspertów niekoniecznie przewyższą wydajnością obecne układy Nvidii, zwłaszcza w obliczu amerykańskich ograniczeń eksportowych.

Idź do oryginalnego materiału