AVProEdge AC-CXWP-KVM-KIT czyli bezproblemowe przesyłanie wideo i USB 2.0

1 miesiąc temu

Test AVProEdge ConferX zrealizowałem trochę przy okazji. Poszukiwałem rozwiązania do łatwego przesłania obrazu do dość daleko umieszczonego wyświetlacza. Dodatkowo potrzebowałem przeniesienia sygnału USB, gdyż przy wyświetlaczu zaplanowane było umieszczenie urządzenia wideokonferencyjnego. Z drugiej strony, czyli tam gdzie zaplanowano laptop użytkownika, miałem nieco miejsca… na ścianie.

I stąd moje zainteresowanie nowym rozwiązaniem w portfolio AVProEdge. Zestaw ConferX AC-CXWP-KVM-KIT dostarczany jest w pudełku zawierającym wszystko co konieczne do uruchomienia urządzeń – oczywiście z wyjątkiem kilkudziesięciometrowego kabla LAN i kabli HDMI. Nadajnik zestawu ma formę przyłącza ściennego, a w komplecie jest także tabliczka frontowa. Oprócz wejścia HDMI nadajnik oferuje także możliwość podłączenia hosta USB (na przykład laptopa) oraz dwóch urządzeń peryferyjnych, takich jak mysz czy klawiatura. Możliwe jest także wyprowadzenie sygnału audio a kompletu podłączeń dopełnia dwukierunkowy port sterujący RS232.

Zestaw AVProEdge ConferX do łatwego przesyłania obrazu oraz USB 2.0 choćby na 70 metrów. W pudełku z AVProX ConferX znajdują się wszystkie niezbędne akcesoria montażowe. Oprócz portu HDBaseT RJ-45 na tylnej ściance nadajnika AVProEdge ConferX znajduje się opis wszystkich trybów obrotowego pokrętła EDID ułatwiający pracę technikowi.

Na górze obudowy znajduje się obrotowy przełącznik służący do wyboru EDID lub wywołania planszy testowej – czarnobiałej szachownicy w rozdzielczości 1080p. Ta funkcja ułatwia instalację i uproszczone testowanie połączenia bez konieczności noszenia ze sobą zewnętrznych testerów czy skalerów sygnałowych. Na tylnej ściance nadajnika znajduje się port RJ-45 opisany jako HDBT oraz wejście dla zasilacza. Połączenie pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem może być realizowane w standardzie HDBaseT. Warto przypomnieć, iż HDBaseT pozwala na zasilenie jednego urządzenia – na przykład nadajnika dzięki drugiego – na przykład odbiornika. W czasie testów sprawdziłem właśnie ten sposób pracy.

Front odbiornika AVProEdge ConferX to głównie komunikacja z użytkownikiem. Oprócz sygnalizacji statusu pracy kolorowymi diodami użytkownik może przełączyć źródło zasilania, wybrać skąd odbierany będzie dźwięk oraz zmienić tryb pracy odbiornika przyciskiem.

Prawidłowość doprowadzonego zasilania sygnalizowane jest poprzez podświetlenie czerwonej diody na froncie nadajnika. AVProEdge opracował technologię ICT „Invisible Compression Technology” która pozwala na przesłanie sygnału 4K przy wysokiej przepustowości. Zastosowanie ICT w ConferX AC-CXWP-KVM-KIT oznacza, iż obraz na wyjściu jest stabilny, pozbawiony artefaktów, które czasem pojawiają się przy użyciu innych metod kompresji. Maksymalna przepustowość AVProEdge ConferX wynosi 18 Gb/s, więc kompresja ICT nie musi być znacząca. dzięki zestawu wysyłany jest jeden sygnał wideo z jednego źródła do jednego wyświetlacza, dzięki temu i kompresja i ewentualne opóźnienie jest najmniejsze z możliwych.

Na tylnej ściance odbiornika AVProEdge AC-CXWP-KVM-KIT znajduje się wyjście HDMI ze zwrotnym kanałem audio, dwukierunkowe gniazdo RS232, wejście HDBaseT oraz komplet przyłączy USB-A i USB-B.

Odbiornik AVProEdge, oprócz wejścia HDBaseT i wyjścia HDMI z ARC, oferuje dwa porty USB-A do podłączenia urządzeń końcowych, jeden port USB-B do podpięcia do urządzenia stanowiącego host USB, gniazdo zasilania oraz dwukierunkowy port RS232. Tryb pracy portów USB przełączyć można dzięki dedykowanego dip switcha. Front odbiornika AVProEdge ConferX to głównie komunikacja z użytkownikiem. Oprócz sygnalizacji statusu pracy kolorowymi diodami użytkownik może przełączyć źródło zasilania, wybrać skąd odbierany będzie dźwięk oraz zmienić tryb pracy odbiornika przyciskiem. Możliwe jest także wyprowadzenie sygnałów sterowania w podczerwieni, służą do tego dwa gniazda IR.

Na obudowie nadajnika AVProEdge ConferX znajduje się obrotowy przełącznik, przy pomocy którego można wywołać także planszę testową.

W czasie testów do nadajnika podłączony był laptop. Użyłem 20-metrowego, aktywnego optycznego kabla HDMI. Mimo tak długiego kabla HDMI i połączenia nadajnika a odbiornika kablem Cat5e obraz na monitorze był bardzo stabilny i bez zakłóceń. Nie miałem żadnych problemów z rozdzielczością obrazu, jeżeli jednak któreś z urządzeń końcowych nie chciało porozumieć się z drugim, AVProEdge ConferX oferuje możliwość skopiowania EDID z monitora przez użytkownika tak, aby wyeliminować potencjalne wąskie gardła.

AVProEdge można zainstalować na dowolnej płaskiej powierzchni, choćby jeżeli miejsca nie ma zbyt wiele. Na górze obudowy znajdują się opisy wszystkich portów i przełączników, dzięki czemu łatwiej jest obsługiwać odbiornik.

Rozwiązanie AVProEdge ConferX AC-CXWP-KVM-KIT jest bardzo ciekawym i łatwym w użytkowaniu zestawem transmisji wideo, audio, sterowania oraz zasilania. Pozwala na przesłanie obrazu choćby w rozdzielczości 4K z odświeżaniem 60 Hz i próbkowaniem 4:4:4. Umożliwia także zwrotne przesłanie dźwięku kanałem ARC. Zintegrowany hub USB i KVM pozwala nie tylko na proste podłączenie komputera po jednej stronie, a urządzeń peryferyjnych po drugiej stronie trasy sygnałowej.

AVProEdge ConferX AC-CXWP-KVM-KIT w typowym schemacie połączeń. Zestaw był podobnie podłączony w trakcie testów.

Sygnały USB mogą być przełączane i kierowane we adekwatne miejsca dzięki systemu sterowania. Zdecydowanie ułatwia tym samym zarówno projektowanie i budowę systemu audiowizualnego, jak i późniejsze korzystanie z niego przez użytkownika końcowego. Ba – choćby serwisant skorzysta z funkcjonalności zestawu – producent zapewnił możliwość wywołania planszy kontrolnej, skracając tym samym czas niezbędny do diagnozy ewentualnej usterki.

TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”

Idź do oryginalnego materiału