Apple prezentuje nowe MacBooki Pro z M4, M4 Pro i M4 Max, ekranem nanostrukturalnym i najlepszą baterią w historii

1 miesiąc temu

Po zaprezentowaniu iMaca z M4 oraz Maca mini z M4 i M4 Pro, zgodnie z przewidywaniami Apple przedstawiało dzisiaj ostatnie ze spodziewanych w tym tygodniu komputerów – MacBooki Pro z chipem M4, M4 Pro i M4 Max.

MacBook Pro (2024) z M4, M4 Pro i M4 Max

Podstawowy model MacBooka Pro 14″ jest teraz dostępny także w kolorze gwiezdnej czerni, jest wyposażony w chip M3, 16 GB RAM i trzy porty Thunderbolt 4. Jego cena zaczyna się już 8499 zł.

Modele 14‑ i 16‑calowe z czipami M4 Pro i M4 Max obsługują interfejs Thunderbolt 5, który zapewnia zaawansowaną łączność i szybszy transfer danych. Wersje z układem M4 Pro są standardowo wyposażone w 24 GB RAM, a modele z M4 Max – w 36 GB RAM. Ceny zaczynają się od 10499 zł.

We wszystkich modelach zastosowano ulepszony wyświetlacz Liquid Retina XDR, który jest dostępny także w nowej, opcjonalnej wersji nanostrukturalnej i ma choćby 1000 nitów jasności dla treści SDR, a także zaawansowaną kamerę 12MP Center Stage i baterię wystarczającą choćby na 24 godziny, a więc najwydajniejszą w historii Maca.

Nowego MacBooka Pro można zamówić w przedsprzedaży już dzisiaj, a w sklepach pojawi się 8 listopada.

Zobacz też: MacBook Air z M2 i M3 teraz z 16 GB RAM w podstawie!

14‑calowy MacBook Pro z M4

MacBook Pro 14″ z M4 ma 10‑rdzeniowe CPU z czterema rdzeniami zapewniającymi wydajność i sześcioma rdzeniami energooszczędnymi, a także szybsze 10‑rdzeniowe GPU z “najbardziej zaawansowaną architekturą graficzną w historii Apple”.

W konfiguracji podstawowej laptop ma 16 GB szybszej zunifikowanej pamięci RAM, którą można rozszerzyć do 32 GB, a jej przepustowość sięga 120 GB/s.

Za sprawą czipa M4 MacBook Pro jest choćby 1,8x szybszy niż 13‑calowy MacBook Pro z M1 podczas wykonywania takich zadań, jak edycja zdjęć o rozdzielczości liczonej w gigapikselach. Z kolei jeszcze bardziej obciążające procesy, na przykład rendering złożonych scen w aplikacji Blender, są wykonywane choćby 3,4x szybciej.

Wszystko to w połączeniu z systemem Neural Engine, który jest ponad 3x wydajniejszy niż w M1, co sprawia, iż laptop idealnie nadaje się do korzystania z funkcji Apple Intelligence i innych zadań opartych na AI.

Oprócz tego, model z M4 pozwala na korzystanie z wbudowanego wyświetlacza i dwóch wyświetlaczy zewnętrznych o wysokiej rozdzielczości, a do tego ma trzy porty Thunderbolt 4.





MacBook Pro z M4 Pro

MacBook Pro z M4 Pro zapewnia olbrzymi skok wydajności – czip M4 Pro wyposażono w 14‑rdzeniowe CPU z 10 rdzeniami zapewniającymi wydajność i czterema rdzeniami energooszczędnymi dla dużo większej wydajności wielordzeniowej.

Do tego czip ma choćby 20‑rdzeniowe GPU, które jest dwa razy mocniejsze niż w M4.

Z M4 Pro nowy MacBook Pro ma przepustowość pamięci większą aż o 75 procent w porównaniu z wcześniejszą generacją. Jak podaje Apple, to dwukrotnie więcej niż oferuje jakikolwiek czip w komputerze AI PC.

Nowy MacBook Pro z M4 Pro jest choćby 3x szybszy niż modele z M1 Pro.





MacBook Pro z M4 Max

Apple twierdzi, iż nowy MacBook Pro z czipem M4 Max “umożliwia użytkownikom prace nad zadaniami, które dotąd były wykonalne wyłącznie na desktopach”.
Zaprojektowano go z myślą o specjalistach takich jak analitycy danych, artyści tworzący treści 3D i kompozytorzy, czyli o osobach, które do maksimum wykorzystują możliwości profesjonalnych technologii.
M4 Max ma choćby 16‑rdzeniowe CPU i maksymalnie 40‑rdzeniowe GPU, przepustowość zunifikowanej pamięci RAM wynoszącą ponad pół terabajta danych na sekundę i system Neural Engine, który jest ponad 3x szybszy niż w M1 Max.
MacBook Pro z M4 Max zapewnia choćby 3,5x większą wydajność niż z M1 Max.
Oprócz tego ma choćby 128 GB zunifikowanej pamięci RAM, co pozwala deweloperom na swobodne korzystanie z dużych modeli językowych o niemal 200 miliardach parametrów. W M4 Max zastosowano też potężny silnik multimedialny złożony z dwóch akceleratorów ProRes.
Zobacz też: Apple Intelligence w Polsce – jak włączyć, jakie funkcje już działają i na jakich urządzeniach




Chipy Apple M4

Czipy z rodziny M4 opierają się na technologii 3‑nanometrowej drugiej generacji i stanowią najbardziej zaawansowaną gamę układów scalonych przeznaczonych dla komputera osobistego.

CPU w czipach M4 ma fenomenalną wydajność jednowątkową i najszybsze na świecie rdzenie, a do tego obsługuje najbardziej wymagające zadania dzięki niesamowitej wydajności wielowątkowej CPU.

Układ scalony Apple od początku zaprojektowano tak, by pozwalał na niesamowicie sprawną pracę z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI). Wyposażono go w akceleratory uczenia maszynowego w CPU, zaawansowane GPU i szybszy system Neural Engine.

W połączeniu z szybszą zunifikowaną pamięcią masową każdy z czipów ma większą przepustowość pamięci RAM, dzięki czemu duże modele językowe (LLM) i inne złożone procesy są przetwarzane sprawnie i bezpośrednio na urządzeniu.

Czipy M4 cechują się też znakomitą wydajnością z jednego wata. Przekłada się ona na choćby 24 godziny pracy na baterii, a to oznacza, iż na jednym ładowaniu można zdziałać o wiele więcej.

Idź do oryginalnego materiału