Jak niedawno informowaliśmy, niedawno orzekł to brazylijski organ antymonopolowy znany jako „Cade”. Apple nie może już uniemożliwiać programistom sprzedaży treści i dystrybucji aplikacji poza App Store w Brazylii. Nic więc dziwnego, iż Apple odwołuje się teraz od decyzji, którą firma uważa za „nieproporcjonalną”.
Apple twierdzi, iż decyzja brazylijskiego organu regulacyjnego „zagraża” użytkownikom iOS
Jak informuje TeleSíntese (przez Magazyn Mac), Apple złożył w czwartek apelację do brazylijskiego organu regulacyjnego od pozwu, w którym zarzuca App Store stosowanie przepisów zapobiegających sterowaniu, które w Brazylii są uważane za nielegalne. 26 listopada Cade orzekł, iż Apple będzie miał 20 dni na dostosowanie się do przepisów antymonopolowych, w przeciwnym razie zostanie ukarany grzywną w wysokości 250 000 R $ (42 000 USD) dziennie.
Teoretycznie Apple musiałoby wdrożyć zmiany podobne do tych, które przeprowadzono już w Unii Europejskiej na początku tego rokuktóre obejmują umożliwienie rynków aplikacji jako alternatywy dla sklepu App Store. W odpowiedzi Apple stwierdził, iż decyzja brazylijskiego organu regulacyjnego „drastycznie zagraża” prywatności i bezpieczeństwu użytkowników i nazwał ją „arbitralną”.
Apple stwierdził także, iż wykonanie nakazu w wyznaczonym przez regulatora terminie 20 dni nie będzie możliwe oraz iż orzeczenie „nie jest w żaden sposób pilne”, biorąc pod uwagę niezmieniony model biznesowy App Store od 2008 roku. firma argumentuje, iż „wdrożenie złożonych zmian technicznych” w systemie iOS, aby umożliwić sideloading w Brazylii, wymagałoby więcej czasu.
Brazylijski organ regulacyjny nie podjął jeszcze decyzji, czy uwzględnić apelację Apple. Co ciekawe, śledztwo Cade’a rozpoczęło się od latynoskiego giganta handlu elektronicznego Mercado Libre oskarżyła Apple o zmuszanie programistów oferujących cyfrowe towary lub usługi w swoich aplikacjach do korzystania z własnego systemu płatności Apple.
w czerwcu Japonia przyjęła również nowe prawo zmuszające Apple do umożliwienia użytkownikom iOS w tym kraju korzystania z rynków aplikacji. Firma nie podała jednak żadnych informacji, kiedy to nastąpi. Na razie UE pozostaje jedynym regionem, w którym Apple wprowadził poważne zmiany w działaniu iOS i App Store.
W pokrewnej notatce, Cade z Brazylii również bada Google za podobne praktyki antykonkurencyjne w systemie Android.
Przeczytaj także
FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.