Aplikacja NVIDIA nareszcie w stabilnej wersji. To potrzebny powiew świeżości

1 miesiąc temu

Stało się, aplikacja Nvidia GeForce Experience w końcu przechodzi do historii. Właśnie dziś Nvidia wydała bowiem pierwszą stabilną wersję nowej aplikacji NVIDIA, która na dobre ją zastąpi. Przyjrzyjmy się zmianom i nowościom, które aplikacja NVIDIA oferuje.

Aplikacja NVIDIA – więcej funkcji w jednym miejscu

Przede wszystkim powinniście wiedzieć, iż aplikacja NVIDIA zastępuje nie tylko aplikację Nvidia GeForce Experience, ale też Panel sterowania Nvidia, łącząc ich funkcje. Znajdziecie w niej zakładkę Grafika, w której zmodyfikujecie globalne ustawienia sterownika graficznego, a także ustawienia sterownika i ustawienia graficzne dla każdej zainstalowanej gry i wybranych programów, bez konieczności ich uruchamiania. To tutaj skorzystacie też ze znanej z aplikacji GeForce Experience opcji optymalizacji ustawień graficznych w danej grze.

Podobnie jak GeForce Experience, aplikacja NVIDIA umożliwia rzecz jasna instalowanie i aktualizowanie sterowników graficznych – i tych dedykowanych graczom, i twórcom. W niej znajdziecie jednak więcej informacji o nowych sterownikach. Co więcej, najważniejsze informacje skumulowano w przejrzystych punktowanych listach. Wystarczy kliknąć w przycisk „Learn more”, aby bezpośrednio w obrębie aplikacji otworzyć okno z artykułem objaśniającym dogłębniejsze szczegóły.

Oczywiście, cechą widoczną na pierwszy rzut oka jest to, iż aplikacja NVIDIA wygląda nowocześniej niż GeForce Experience. Jej interfejs jest czytelniejszy i lepiej uporządkowany. Menu znajdujące się u góry i po lewej stronie pozwalają łatwo dostać się do potrzebnych opcji, a za pośrednictwem strony głównej aplikacji możemy choćby gwałtownie pobrać inne aplikacje Nvidia – aplikacje takie jak Nvidia Broadcast czy ChatRTX.

Aplikacja NVIDIA posiada choćby pewne opcje dla miłośników overclockingu. W zakładce System znajdziecie bowiem nie tylko informacje na temat bieżących parametrów Waszego komputera, ale też ustawienia, dzięki którym podkręcicie kartę graficzną. Jednym z nich jest przełącznik, dzięki którym GPU zostanie dostrojone automatycznie. To funkcja idealna dla początkujących użytkowników.

To, co należy dodać to to, iż w przeciwieństwie do GeForce Experience aplikacja NVIDIA nie wymaga logowania się na konto Nvidia, chyba iż zechcemy zrealizować w niej kod promocyjny, na przykład umożliwiający odebranie gry. Z pewnością wielu z Was to doceni.

Nowa nakładka z jeszcze bardziej zaawansowanymi opcjami

Jedną z najważniejszych części aplikacji NVIDIA jest nowa nakładka NVIDIA. Wygląda ona zupełnie inaczej niż to, z czym mieliśmy do czynienia w GeForce Experience. Na dodatek oferuje zdecydowanie więcej funkcji.

Dzięki nowej nakładce NVIDIA przyjemniejsze stało się monitorowanie wydajności komputera podczas rozgrywki. Nowa nakładka statystyk wygląda schludniej, a opcje jej personalizacji są znacznie szersze. Ponadto umożliwia rejestrowanie statystyk.

Nakładka NVIDIA pozwala jak wcześniej nagrywać materiały wideo rozgrywki, przy czym teraz mamy też do dyspozycji opcję nagrywania z płynnością 120 klatek na sekundę. Nie zabrakło tez kodowania AV1, dostępnego w parze z kartami z serii GeForce RTX 40 z 8. Generacją enkodera NVIDIA NVENC.

Za pośrednictwem nakładki NVIDIA i odpowiednich skrótów klawiszowych skorzystamy też takich funkcji natychmiastowe powtórki, trybu zdjęć czy zrzutu ekranu. Najciekawszym dodatkiem są jednak filtry Freestyle. Filtry te umożliwiają personalizację estetyki wizualnej gier. Niektóre z nich bazują na sztucznej inteligencji. Przykład to filtr RTX Dynamic Vibrance (Dynamiczne Nasycenie RTX), które zwiększa wyrazistość graficzną w zależności od aplikacji, mocniej eksponując kolory, a także filtr RTX HDR, który pozwala skorzystać z szerokiego zakresu dynamicznego w grach, które natywnie nie obsługują HDR.

Moje wrażenia z użytkowania aplikacji NVIDIA? Pozytywne

Z doświadczenia, które pozyskałam, testując miesiącami wersję beta aplikacji NVIDIA, powiem, iż jest to aplikacja, która działa gwałtownie i sprawnie. Z kolei jej obsługa jest dla mnie bardziej intuicyjna niż obsługa aplikacji GeForce Experience.

Aplikacja NVIDIA nigdy nie przysporzyła mi jakichkolwiek problemów, a więc mam nadzieję, iż w Waszym przypadku będzie dokładnie tak samo. Mam też nadzieję, iż Nvidia wprowadzi do tej aplikacji jeszcze więcej użytecznych funkcji, jednocześnie nie wpływając negatywnie na schludność jej interfesju.

gamingNVIDIAoprogramowanie
Idź do oryginalnego materiału