Aplikacja mObywatel zniknie z tych telefonów. Ministerstwo powołuje się na "bezpieczeństwo"

3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl


Ministerstwo Cyfryzacji wydało komunikat dotyczący rządowej aplikacji mObywatel. Wraz z wejściem w życie najświeższej aktualizacji oprogramowanie nie będzie już dostępne na niektórych urządzeniach. System przestanie wspierać niektóre telefony z Androidem.
Aplikacja mObywatel to jedna z najchętniej instalowanych aplikacji na telefonach w Polsce. To właśnie dzięki niej możemy między innymi posługiwać się cyfrowymi dokumentami i zastrzec swój numer PESEL oraz mieć wgląd w recepty, punkty karne i mandaty. Funkcji jest znacznie więcej, dzięki czemu platforma ułatwia Polakom codzienne funkcjonowanie. Niestety niedługo niektórzy stracą do niej dostęp.

REKLAMA







Zobacz wideo 94 proc. dzieci ma problem z podstawowymi umiejętnościami ruchowymi. Potrzebne zmiany w lekcjach WF-u



Ministerstwo Cyfryzacji wydało komunikat. Aplikacja mObywatel nie dla wszystkich urządzeń
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Cyfryzacji od momentu najnowszej aktualizacji - oznaczonej numerem 4.46 - aplikacja mObywatel będzie działała wyłącznie na urządzeniach z Androidem 8 lub nowszym.

Ze względów bezpieczeństwa aplikacja mObywatel przestaje wspierać urządzenia z systemem Android starszym niż 8. Zmianę odczuje kilka osób, ale jeżeli jesteś wśród nich, zaktualizuj system operacyjny telefonu, aby przez cały czas używać mObywatela

- czytamy na profilu mObywatel 2.0 w serwisie X. Ministerstwo zdecydowało się na taki krok, ponieważ starsze wersje systemu Android nie dostają już poprawek zabezpieczeń. To zwiększa ryzyko ataków ze strony cyberprzestępców. W komunikacie podkreślono, iż "zdecydowana większość użytkowników - tych, którzy korzystają z urządzeń z systemem Android 8 i nowszym lub systemem iOS 15 i wyższym - nie odczuje tej zmiany i będzie korzystać z aplikacji mObywatel dokładnie tak, jak do tej pory".





Aplikacja mOywatel jest stale rozwijana. Teraz wycofuje się ze wsparcia starszych systemów
Rząd podkreśla również, iż osób korzystających ze starych systemów jest niewiele, a wycofanie się z tej współpracy pozwoli również na zoptymalizowanie prac.

Z urządzeń z systemem Android 7 korzysta niewielki odsetek użytkowników. Codziennie pracujemy nad utrzymaniem i rozwojem aplikacji dla milionów użytkowników, spośród których jedynie marginalna liczba (poniżej jednej dziesiątej procent) korzysta z urządzeń z systemem Android 7. Wycofanie się ze wsparcia starszego systemu sprawi, iż zoptymalizujemy swoje prace i więcej czasu poświęcimy na rozwój aplikacji dla zdecydowanej większości użytkowników

- czytamy. Dodano także, iż nowsze systemy zapewnią lepszą wydajność i zaawansowane możliwości:




Zależy nam na jak najwyższej jakości, a to łatwiej osiągnąć na nowszych i wciąż rozwijanych oraz aktualizowanych systemach. Wpływa to korzystanie zarówno na poprawność, jak i szybkość pracy aplikacji zainstalowanych na danym urządzeniu.





Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału