Zorganizowane pod koniec 2023 roku przez Aplauz dni otwarte trwały aż trzy dni. Wszystko zaczęło się rankiem 5 grudnia i trwało do późnego popołudnia 7 grudnia 2023. Wydarzenie przeznaczone było przede wszystkim dla integratorów AV oraz wszystkich klientów dystrybutora. To, co przyciągało najbardziej, to zapowiedź prezentacji nowych rozwiązań oraz marek, które niedawno dołączyły do oferty firmy Aplauz.
Tematem przewodnim spotkań zaplanowanych na pierwszy dzień wydarzenia było „Live + Studio”. Wydarzenie otworzył Grzegorz Fotek, prezes i dyrektor zarządzający Aplauz Sp. z o.o. Na początek zaprezentowane zostały systemy Alcons Audio, firmy, którą w 2002 roku założył Tom Black. Wraz z prezentacją systemów Alcons Audio omówiona została bardzo interesująca technologia Pro-Ribbon, wykorzystująca liniowe źródło dźwięku, w którym element ruchomy ma tak małą masę, iż z łatwością może rezonować choćby znacznie powyżej 20 000 herców i to z niezwykle niskimi zniekształceniami (na poziomie 0,1 wartości THD klasycznych przetworników).
Grzegorz Fotek, Prezes i Dyrektor Zarządzający Aplauz Sp. z o.o.
Kolejna prezentacja poświęcona była systemom QSC oraz rozwiązaniu L-Class, czyli nowym, zaawansowanym, aktywnym głośnikom liniowym. QSC zapewnił kilka ciekawych rozwiązań dla L-Class, RapidDeploy to błyskawiczny montaż i demontaż liniówki, bez stosowania specjalnego sprzętu i możliwy do wykonania przez jedną osobę. Technologie AWARE (Automatic Wireless Array Recognition), czyli „porozumiewanie się” głośników i optymalizacja pokrycia dźwiękiem oraz LEAF Waveguide, dająca równomierne pokrycie przestrzeni dla publiczności niesamowicie ułatwiają zbudowanie naprawdę dobrze brzmiącego systemu. I było to można usłyszeć w trakcie Dni Otwartych, bo zamiast nudnych, przydługich prezentacji, uczestnikom wydarzenia prezentowane były rozwiązania „na żywo”.
Gościem spotkania był Ivar Groenendijk, Sennheiser AV Networking & Education Manager.
Po drugiej stronie toru audio zwykle znajdują się źródła dźwięku, na przykład mikrofony. I to właśnie najnowszym rozwiązaniom od niemieckiego producenta mikrofonów – Sennheiser – poświęcona była kolejna prezentacja. Wiesław Kulczyk przedstawił technologię Sennheiser WMAS (Wireless Multi-Channel Audio System). To szerokopasmowa, dwukierunkowa transmisja dźwięku, którą zawiaduje jednostka centralna zdolna obsłużyć 32 wejścia i 32 wyjścia. W rezultacie podczas wydarzeń na żywo możliwe jest jednoczesne dostarczenie bezprzewodowego mikrofonu i odsłuchu personalnego z tego samego systemu. Tuż przed przerwą obiadową na scenie zagościły rozwiązania studyjne Neumann, po których pokazane zostało portfolio szwajcarskiego producenta systemów cyfrowej rejestracji audio czy multigłośnikowych systemów odtwarzania, firmy Merging Technologies.
Dzień miał bardzo przystępną formułę, bo po dłuższej przerwie wszystkie prezentacje zostały powtórzone tak, aby wszyscy zainteresowani mogli dotrzeć na wydarzenie i na własne uszy „zobaczyć” nowości w tym segmencie producentów z portfolio Aplauz.
Każdy z gości spotkania mógł przetestować rozwiązania Sennheiser i Televic osobiście.
Drugi dzień wypełniły rozwiązania AV
Środa, czyli drugi dzień Dni Otwartych Aplauz, był elementem ogólnoświatowego wydarzenia pod nazwą „Sennheiser TeamConnect Family Roadshow”. W czasie wydarzenia zaprezentowane zostały najnowsze rozwiązania Sennheiser. Już przy wejściu na gości czekały gwiazdy dnia – mikrofony TeamConnect Ceiling M oraz TeamConnect Bar, a pełnię ich możliwości można było poznać już w trakcie prezentacji, którą prowadził gość specjalny– Ivar Groenendijk, Sennheiser AV networking & education manager.
Spotkanie zorganizowane przez firmę Aplauz, było przede wszystkim znakomitą okazją do zapoznania się z rozwiązaniami TeamConnect firmy Sennheiser
Ale nie trzeba było polegać tylko na słowach i przykładach prezentowanych przez przedstawiciela Sennheiser. W specjalnie zaaranżowanych do tego celu salach Konrad Fengler i Rafał Smoliński prezentowali najnowszy bar od Sennheisera w akcji. W jednej z sal wideobar podłączony był do spotkania Teams, a po przeciwnej stronie korytarza można było zobaczyć, i oczywiście usłyszeć, jak pracuje to urządzenie. TeamConnect Bar to pierwsze urządzenie konferencyjne Sennheiser z wbudowana kamerą i to taką, która oferuje rozdzielczość 4K i ma wbudowaną zaawansowane algorytmy AI. Ten wideobar potrafi naprawdę dużo. Jest w stanie pokazać choćby czerech ostatnich mówców na jednym ekranie i aktywnie na nich kadrować. choćby gdy mówiący uczestnik spotkania poruszał się pokazując kamerze plecy, ta wciąż kadrowała płynnie.
Schemat połączeń rozwiązań QSC w trakcie Aplauz Open Das 2023
Nie muszę chyba mówić, iż TeamConnect Bar ma naprawdę świetne mikrofony? W urządzenie wbudowana jest matryca mikrofonów, więc oczywiście wiązka kształtowana jest tak aby optymalnie pokryć małą (dla TeamConnect Bar S) lub średnią w przypadku TeamConnect Bar M salę konferencyjną. Wideobar ma na pokładzie Dante. rzecz rzadko spotykana w urządzeniach UC. Dzięki temu standardowi przesyłania dźwięku do wideobara można dołączać kolejne mikrofony. W TeamConnect wbudowany jest też DSP, co pozwala na automatyczną optymalizację akustyki pomieszczenia. Przechodząc do pomieszczenia „odsłuchowego” uczestnicy warsztatów mogli zobaczyć jak łatwo można zrządzać wideobarem – dzięki Sennheiser Control Cockpit. Ten dzień był naprawdę interesujący i pełny zaskoczeń.
Goście spotkania mogli zobaczyć również dodatkowe rozwiązania Sennheiser takie jak bezprzewodowe systemy mikrofonowe czy mikrofony na gęsiej szyi.
Ostatniego dnia w agendzie Dni otwartych prezentowane były rozwiązania konferencyjne Televic – nowego producenta w portfolio Aplauz. Belgijski system jest znany z wysokiej jakości i bardzo bogatej funkcjonalności. Doskonale uzupełnia się z platformą Q-SYS pozwalając na gładką integrację. Naturalnie możliwości i nowości platformy Q-SYS również zostały zaprezentowane, Konrad Fengler, inżynier aplikacji zaprosił uczestników na mające niedługo wystartować szkolenia Q-SYS. W agendzie wydarzenia nie mogło zabraknąć jeszcze jednej nowości, czyli rozwiązań AVPro Edge. Jest to seria urządzeń AV-over-IP, czyli nadajników i odbiorników audiowizualnych służących do transmisji wszystkich sygnałów siecią LAN 1G lub 10G.
Aplauz Open Days 2023 odwiedziły tłumy gości!
Wśród prezentowanych urządzeń wypatrzyłem dwa szczególnie interesujące. Pierwsze to „pogodoodporny” zestaw nadajnika i odbiornika zaprojektowane tak, iż mogą pracować choćby na pełnomorskich statkach czy w przybrzeżnych kurortach. Niezwykle małe, z pasywnym chłodzeniem oraz zabezpieczone choćby przed działaniem wody morskiej nadajniko-odbiorniki sprawdzą się także w ciasnych floorboksach czy za monitorem, choćby jeżeli przestrzeni między jego plecami a ścianą jest niewiele. To urządzenia o klasie ochrony IP68.
Drugi zestaw urządzeń to wykorzystujące sieć 10G nadajniki i odbiorniki zdolne do transmisji sygnału o rozdzielczości 8K! I to z minimalną latencją. Naturalnie wciąż niełatwo znaleźć źródła czy wyświetlacze o takiej rozdzielczości, ale niedawno podobnie mówiło się o 4K. Dzięki tym urządzeniom nowoprojektowane instalacje będą „Future ready”. Wśród rozwiązań AVPro Edge swoje miejsce znalazły także nadajniki w formie przyłączy ściennych. Większość transceiverów obsługuje transport i przełączanie USB 2.0 i KVM. Dostępne są także nadajniki i odbiorniki przesyłające dźwięk w standardzie Dante. Wybrane urządzenia są kompatybilne ze standardem SDVoE, inne wykorzystują kodek JPEG2000, wszystkie zdolne są do routowania sygnałów sterujących (RS-232 i IR). Naturalnie wszystkie nadajniki i odbiorniki współpracują z przełącznikiem NETGEAR, a AVPro Edge jest w stanie dostarczyć przełączniki już zoptymalizowane pod swoje urządzenia.
Ostatniego dnia w agendzie Dni otwartych prezentowane były rozwiązania konferencyjne Televic – nowego producenta w portfolio Aplauz.
Trzy dni pełne atrakcji i nowości
Uff – wydarzenie trwające trzy dni pełne było atrakcyjnych nowości. Integratorzy AV, dla których Dni Otwarte były przeznaczone mogli nie tylko nadrobić zaległości ze znajomości portfolio Aplauz, ale także zajrzeć nieco „w przyszłość” by poznać nowe i nowoczesne rozwiązania jeszcze bardziej upraszczające życie zarówno projektanta jak i instalatora. I to niezależnie, czy głównym obszarem działalności są duże systemy nagłośnieniowe czy klasyczne systemu audiowizualne na uczelniach, w korporacjach czy choćby w muzeach. Warto już teraz zarezerwować też sobie trochę czasu w przyszłorocznym kalendarzu by odwiedzić koleją edycję Aplauz Open Days, liczę, iż będą co najmniej tak samo interesujące i inspirujące.
tekst: Andrzej Pawluś „AVIntegracje”
zdjęcia: Aplauz
Andrzej Pawluś