Android zdobywa koronę numer jeden w telefonach komórkowych w 2024 r.: co się stało z iPhonem

ochrona24.info 2 miesięcy temu
Android jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. (Fotosynteza: Infobae)

Na całym świecie istnieją dwa bardzo popularne systemy operacyjne: Android i iOS. Według danych StatCounter, serwisu specjalizującego się w analizie ruchu w sieci, według stanu na czerwiec 2024 roku liderem jest platforma Google.

Najpopularniejszym systemem operacyjnym był Android Globalnie z udziałem w rynku wynoszącym 72,15%Natomiast odsetek iOS osiągnął 27,19%.

Jeśli chodzi o dystrybucję krajową, iOS wykazuje znaczącą obecność w USA z 56% udziałem w rynku, przewyższając 44% udziału Androida.

iOS jest najpopularniejszym systemem operacyjnym w Stanach Zjednoczonych. (Instagram: statista.es)

Apple dominuje także w Kanadzie (59%) oraz w kilku krajach europejskich, takich jak Norwegia i SzwecjaA także w Japonii i Australii.

Statystyki te odzwierciedlają globalne preferencje dla Androida, szczególnie poza Ameryką Północną i niektórymi krajami Europy, podczas gdy iOS utrzymuje swoją pozycję na rynkach rozwiniętych z większą siłą nabywczą.

iOS i Android to dwa mobilne systemy operacyjne, które różnią się zasadniczo:

Telefony komórkowe z Androidem mają większe możliwości dostosowywania. (Obraz ilustracyjny)
  • Deweloper i sprzęt

iOS jest opracowywany przez firmę Apple wyłącznie dla jej urządzeń (iPhone, iPad i iPod Touch). Z drugiej strony Android jest rozwijany przez Google i jest używany przez wielu producentów, takich jak Samsung, Huawei itp., na różnych urządzeniach.

  • Interfejs i dostosowywanie

Android umożliwia większą personalizację interfejsu (poprzez programy uruchamiające i widżety) oraz wybór urządzeń o różnych funkcjach i wyglądzie. iOS ma ujednolicony interfejs i konstrukcję kontrolowaną przez firmę Apple.

iOS korzysta z App Store, który jest monitorowany przez Apple. Android korzysta ze Sklepu Google Play i umożliwia także instalowanie aplikacji z innych źródeł, co zapewnia większą elastyczność, ale wiąże się z potencjalnym ryzykiem bezpieczeństwa.

Sklep z aplikacjami na Androida to Sklep Google Play, ale ten system operacyjny umożliwia pobieranie aplikacji ze źródeł zewnętrznych. (Freepik / Fotosynteza: Infobae)
  • Integracja i ekosystem

iOS jest ściśle zintegrowany z innymi produktami Apple (takimi jak macOS, iPadOS i iCloud), co ułatwia synchronizację i konserwację danych między urządzeniami. Android zapewnia integrację z usługami Google (takimi jak Gmail i Dysk Google) i umożliwia większą interoperacyjność z urządzeniami i systemami innych firm.

  • Aktualizacje systemu

Android polega na aktualizacjach producentów i operatorów, co może powodować fragmentację i opóźnienia w dostępności nowych wersji systemu operacyjnego. iOS ma zwykle szybsze i bardziej regularne aktualizacje dla wszystkich obsługiwanych urządzeń.

Obydwa systemy operacyjne skupiają się na bezpieczeństwie, różnią się jednak podejściem. iOS ma bardziej zamknięty model zabezpieczeń z funkcjami takimi jak piaskownica aplikacji i ścisła kontrola uprawnień aplikacji.

iOS i Android różnią się głównie interfejsem. (informacje o zdjęciu)

Sandboxing to koncepcja bezpieczeństwa komputera, która odnosi się do izolowania programu lub procesu w kontrolowanym, ograniczonym środowisku, zwanym „piaskownicą”. Środowisko to ogranicza dostęp programu do ważnych zasobów systemu operacyjnego i innych programów, takich jak poufne pliki, ustawienia systemu i dane z innych programów.

Android, choć ma też mocne zabezpieczenia, Umożliwia większą elastyczność w zarządzaniu uprawnieniami i ustawieniami zabezpieczeń, Co może być zarówno zaletą, jak i ryzykiem, jeżeli nie będzie odpowiednio zarządzane.

Android jest bardziej elastyczny w instalowaniu aplikacji innych firm. (Obraz ilustracyjny)

iOS jest dostępny wyłącznie na urządzeniach Apple, które zwykle należą do segmentu premium rynku. W przeciwieństwie, Androida można znaleźć na szerokiej gamie urządzeń, od opcji budżetowych po modele z najwyższej półki.

System operacyjny w telefonie komórkowym to podstawowe oprogramowanie zarządzające pracą urządzenia. Pełni rolę pośrednika pomiędzy sprzętem (takim jak wyświetlacz, procesor i pamięć) a aplikacjami, z których użytkownik korzysta na co dzień.

Zapewnia interfejs graficzny, który umożliwia użytkownikowi interakcję z telefonem dzięki ikon, przycisków i ekranów dotykowych. Ponadto zarządza zadaniami, takimi jak uruchamianie aplikacji, zarządzanie pamięcią, łączność z sieciami mobilnymi i bezprzewodowymi oraz bezpieczeństwo urządzeń.

Idź do oryginalnego materiału