Android z wyższymi wymaganiami. Koniec ze słabymi telefonami

1 dzień temu

Google podniosło minimalne wymagania dla telefonów i tabletów chcących uruchomić najnowszą wersję systemu Android. Nadszedł tym samym kres urządzeń wyposażonych w zaledwie 16 GB pamięci masowej, próg został znacząco podwyższony. To samo tyczy się ilości RAM oraz szeregu innych istotnych aspektów – nic też nie wskazuje na to, by amerykański gigant miał poprzestać na tych zmianach. Kolejne iteracje systemu będą prawdopodobnie wymagać jeszcze mocniejszych sprzętów. Czy mówimy o jakimkolwiek zaskoczeniu?

Nie wszystkie telefony obsłużą system Android

Jeśli jesteście fanami systemu Android, to prawdopodobnie niecierpliwie czekacie na debiut kolejnej jego wersji. Ta powinna zadebiutować już w czerwcu na kompatybilnych telefonach marki Pixel. Zwlekać z dystrybucją aktualizacji nie zamierzają też czekać chińscy producenci, którzy już rozpoczęli publiczne testowanie nowości. Dostęp do tzw. szesnastki uzyskali już posiadacze wybranych produktów Xiaomi i OnePlus.

  • Sprawdź także: Android 16 Beta wylądował na telefonach Xiaomi i OnePlus

Zanim jednak zaczniecie cieszyć się na wieść o aktualizacji, to najpierw koniecznie przyjrzyjcie się swojemu telefonowi. Google zdecydowało się bowiem na podniesienie minimalnych wymagań dla mobilnych sprzętów. Teraz muszą one posiadać co najmniej 32 GB miejsca na dane, by w ogóle uruchomić system Android 15. Co istotne, dokładnie 75% tej przestrzeni musi zostać wydzielonych na wszelkiego rodzaju pliki oraz aplikacje.

Spełnienie tych wymagań wydaje się proste, choć warto mieć na uwadze regularność wykonywanych tego typu kroków. Ostatnia aktualizacja miała miejsce w przypadku Androida 13, kiedy to obowiązkiem stały się telefony z 16 GB pamięci. Nie zdziwiłbym się zatem, gdyby za kilka lat standardem stało się 64 lub 128 GB – ostatnio zresztą taką decyzję podjęło Apple, choć tam oczywiście sytuacja wygląda nieco inaczej.

Pixel 9 Pro XL działający na Androidzie 15 / Źródło zdjęcia: instalki.pl (Anna Borzęcka)

Spełniasz wszystkie wymagania?

Na rynku istnieje stosunkowo mało telefonów wyposażonych w 16 czy 32 GB pamięci masowej, więc większość konsumentów może spać spokojnie. przez cały czas jednak mówimy o oficjalnym potwierdzeniu postępu technologicznego oraz rosnących wymagań oprogramowania. Nikt chyba jednak nie przebije firmy Microsoft i obostrzeń utrudniających instalację systemu Windows 11, prawda?

Jeśli zaś chodzi o Google, to system Android 15 wymaga dodatkowo sprzętów z co najmniej 4 GB RAM. Android 16 do pełnego działania będzie potrzebował natomiast już 6 GB RAM, więc zachęcam do powtórnego sprawdzenia specyfikacji swojego telefona. Przy okazji zerknijcie również na politykę aktualizacji prowadzoną przez producenta Waszego urządzenia.

  • Przeczytaj również: Android 16 skuteczniej ochroni telefon przed złodziejami

Coraz więcej firm gwarantuje użytkownikom 6, 7 lub choćby 8 lat wsparcia. Brzmi to niezwykle imponująco, szczególnie dla osób korzystających ze telefonów właśnie do momentu zaprzestania wydawania aktualizacji. Trudno jednak stwierdzić czy obecne urządzenia będą za ten czas hardware’owo zdolne do obsługi np. Androida 23.

Źródło: Android Authority / Zdjęcie otwierające: instalki.pl (Anna Borzęcka)

Androidgooglesmartfonysystemy operacyjne
Idź do oryginalnego materiału