Android 16 i ostatnia wersja beta. Premiera systemu coraz bliżej

1 dzień temu

Android 16 doczekał się czwartej już wersji beta. Tym samym użytkownicy i deweloperzy zyskali dostęp do kolejnych funkcjonalności. Google zadbało przede wszystkim o stabilność nowych interfejsów API oraz ich kompatybilność z różnymi typami aplikacji. Poprawiono oczywiście szereg błędów, a przy okazji poinformowano o dystrybucji systemu na urządzeniach zewnętrznych producentów.

Android 16 zbliża się wielkimi krokami

Nie tak dawno dawaliśmy znać o dostępności wersji beta tytułowego systemu na telefonach chińskich marek. Stosowna aktualizacja pojawiła się chociażby na urządzeniach Xiaomi czy OnePlus – to dobra wiadomość dla programistów mogących bez pośpiechu dopracować swoje dzieła przed czerwcową premierą tzw. szesnastki. Teraz amerykański koncern przybył z porcją kolejnych intrygujących wieści.

  • Sprawdź także: Android 16 Beta wylądował na telefonach Xiaomi i OnePlus

Firma nie omieszkała pochwalić się, iż Android 16 Beta trafił na sprzęty szeregu partnerów. Pełną listę możecie zobaczyć poniżej:

Nadchodzący system można testować nie tylko na Pixelach / Źródło zdjęcia: Google

Jeśli zaś chodzi o udostępnione nowości, to w jedno miejsce postanowiła je zebrać redakcja portalu 9to5google. Ze względu na optymalizacyjny charakter aktualizacji trudno mówić o rewolucyjnych funkcjach – niektóre pozycje mimo wszystko mogą przypaść do gustu poszczególnym użytkownikom.

Lista zmian w ostatniej wersji beta

Zacznijmy zatem może od odświeżenia zegarów wyświetlanych w trybie Always On Display (AOD). Obsługują one od dzisiaj dynamiczne kolory, przez co lepiej przystosowują się do reszty interfejsu. To dosyć subtelna zmiana, ale bez wątpienia zostanie doceniona przez wielu konsumentów.

Koniec z nudnymi obwódkami wokół zegara / Źródło zdjęcia: 9to5google

Jeśli postanowicie przytrzymać ikonę aplikacji znajdującą się na ekranie głównym, to wyświetlone menu będzie dysponować pokaźniejszą liczbą funkcji. Mowa przede wszystkim o możliwości wykonania szybkiego zrzutu ekranu oraz wskazania konkretnego fragmentu wyświetlacza (pod warunkiem, iż program nie został zamknięty i niedawno go uruchamialiśmy).

Źródło zdjęcia: 9to5google

Gdy postanowicie odtwarzać muzykę bądź podcasty, to na ekranie blokady zobaczycie nieco ciemniejszy widżet. Dzięki temu najważniejsze informacje o utworze będą czytelniejsze (nazwa piosenki, wykonawca, przyciski multimedialne). To może pomóc w uniknięciu przypadkowych kliknięć.

Beta 3 (po lewej), Beta 4 (po prawej) / Źródło zdjęcia: 9to5google

Teraz nieco gorsza wiadomość. Google z jakiegoś powodu postanowiło usunąć sekcję informującą o żywotności baterii urządzenia. Funkcjonalność pojawiła się nieco ponad miesiąc temu i przypadła do gustu większości osób. Pozostaje mieć nadzieję, iż finalne wydanie systemu przywróci tak bardzo potrzebne rozwiązanie.

Zamiast tego przygotowano możliwość przetestowania różnych gestów przed ich faktycznym ustawieniem. To przydatna opcja pozwalająca zaznajomić się z nieco specyficznym systemem nawigacji po systemie.

Źródło zdjęcia: 9to5google
  • Przeczytaj również: Android 16 skuteczniej ochroni telefon przed złodziejami

Nie zabrakło rzecz jasna poprawienia wielu błędów. jeżeli zaś chodzi o dalszy proces dystrybucji oprogramowania, to Android 16 powinien zadebiutować już w czerwcu 2025 roku. Czekacie?

Źródło: Google, 9to5google / Zdjęcie otwierające: Google, instalki.pl (Anna Borzęcka)

AndroidAndroid 16googlesystemy operacyjne
Idź do oryginalnego materiału