„Osiągnęliśmy dobre wyniki finansowe w trzecim kwartale przy rekordowych przychodach, do czego przyczyniła się wyższa sprzedaż produktów do centrów danych EPYC i Instinct oraz duży popyt na nasze procesory Ryzen PC” – powiedziała prezes i dyrektor generalna AMD, dr Lisa Su. „Patrząc w przyszłość, widzimy znaczne możliwości wzrostu w zakresie naszych centrów danych, klientów i firm wbudowanych, napędzane nienasyconym zapotrzebowaniem na większą moc obliczeniową”.
„Jesteśmy zadowoleni z naszych wyników w trzecim kwartale, które zapewniły silny wzrost marży brutto i zysku na akcję rok do roku” – powiedział wiceprezes AMD, dyrektor finansowy i skarbnik Jean Hu. „Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia rekordowych rocznych przychodów w 2024 r. w oparciu o znaczny wzrost w naszych segmentach centrów danych i klientów”.
Podsumowanie segmentu
- Rekordowe przychody segmentu centrów danych wynoszące 3,5 miliarda dolarów wzrosły o 122% w ujęciu rok do roku i o 25% w ujęciu sekwencyjnym, głównie w wyniku znacznego wzrostu dostaw procesorów graficznych AMD Instinct i wzrostu sprzedaży procesorów AMD EPYC.
- Przychody segmentu klientów wyniosły 1,9 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 29% rok do roku i 26% w ujęciu sekwencyjnym, głównie dzięki dużemu popytowi na procesory AMD Ryzen „Zen 5”.
- Przychody segmentu gier wyniosły 462 mln dolarów, co oznacza spadek o 69% w ujęciu rok do roku i o 29% w ujęciu sekwencyjnym, głównie ze względu na spadek przychodów częściowo niestandardowych.
- Przychody segmentu urządzeń wbudowanych wyniosły 927 mln USD, co oznacza spadek o 25% rok do roku, w związku z normalizacją poziomu zapasów klientów. W ujęciu sekwencyjnym przychody wzrosły o 8% wraz ze wzrostem popytu na kilku rynkach końcowych.
Najnowsze wydarzenia PR
- Podczas wydarzenia Advancing AI 2024 w tym miesiącu AMD i partnerzy strategiczni, w tym Dell, Google Cloud, HPE, Lenovo, Meta, Microsoft, Oracle Cloud Infrastructure, liderzy Supermicro i AI Databricks, Essential AI, Fireworks AI, Luma AI i Reka AI, zaprezentowali szerokie portfolio rozwiązań zapewniających korporacyjną sztuczną inteligencję na dużą skalę w oparciu o najnowsze akceleratory AMD Instinct, procesory EPYC, rozwiązania sieciowe AMD i procesory Ryzen PRO:
- Nowe procesory AMD EPYC z serii 9005, charakteryzujące się rekordową wydajnością i efektywnością energetyczną, spełniające różnorodne potrzeby centrów danych, dostępne na szerokiej gamie platform od wiodących producentów OEM i ODM.
- Akceleratory AMD Instinct MI325X zapewniają wiodącą wydajność i możliwości pamięci dla najbardziej wymagających obciążeń AI. Firma AMD podzieliła się także nowymi szczegółami na temat akceleratorów AMD Instinct nowej generacji, których premiera planowana jest na lata 2025 i 2026.
- Rozszerzona oferta sieci o wysokiej wydajności, maksymalizująca wydajność, skalowalność i efektywność systemów AI, z nowym procesorem AMD Pensando Salina DPU i kartą sieciową AMD Pensando Pollara 400.
- Nowe procesory mobilne Ryzen AI PRO z serii 300, napędzające komputery PC nowej generacji dla przedsiębiorstw z ponad 50 AI TOPS i wiodącą wydajnością, czasem pracy baterii, bezpieczeństwem i funkcjami zarządzania.
- AMD w dalszym ciągu zwiększa wydajność AI, optymalizacje i wdrażanie przez klientów akceleratorów AMD Instinct i otwartego systemu AMD ROCm:
- Firma Oracle Cloud Infrastructure wybrała akceleratory AMD Instinct MI300X z otwartym oprogramowaniem AMD ROCm do obsługi najnowszego superklastra OCI Compute Supercluster zaprojektowanego z myślą o wymagających obciążeniach AI.
- Firma AMD zaprezentowała pierwsze wyniki wiodącego testu porównawczego AI MLPerf, ujawniając doskonałą wydajność akceleratorów AMD Instinct MI300X zaawansowanych na platformie systemu AMD ROCm, porównywalną z NVIDIA H100.
- Firma AMD podkreśliła wsparcie dla najnowszej wersji Llama 3.2 firmy Meta, umożliwiającej programistom tworzenie nowych aplikacji agentowych i spersonalizowanych doświadczeń AI na akceleratorach i procesorach AMD, od chmury po komputery brzegowe i komputery AI.
- AMD i partnerzy ekosystemowi udostępniają nowe platformy i możliwości komputerów PC AI:
- We współpracy z firmą Microsoft firma AMD ogłosiła, iż funkcja Copilot+ zostanie włączona na komputerach AI wyposażonych w procesor AMD w ramach bezpłatnej aktualizacji, która będzie dostępna od listopada 2024 r.
- Partnerzy OEM, w tym Acer, HP, Lenovo i ASUS, ogłosili nowe systemy wyposażone w procesory mobilne AMD Ryzen AI z serii 300, wykorzystujące wiodącą pozycję w grach, tworzeniu treści i codziennej wydajności nowej architektury „Zen 5”.
- Firma AMD rozszerzyła swoją ofertę rozwiązań wbudowanych o szereg zastosowań, w tym:
- Nowe procesory AMD EPYC Embedded 8004 Series, zaprojektowane z myślą o zapewnieniu wyjątkowej wydajności i energooszczędności przy wymagających obciążeniach.
- Mniejsza obudowa, zoptymalizowana pod względem kosztów karta akceleracyjna AMD Alveo UL3422, akcelerator fintech do zastosowań w handlu elektronicznym o bardzo małych opóźnieniach.
- AMD Artix UltraScale+ XA AU7P, zoptymalizowany pod względem kosztów, dopuszczony do zastosowań motoryzacyjnych układ FPGA do zastosowań z czujnikami ADAS i systemów informacyjno-rozrywkowych w pojazdach.
- AMD ogłosiło zawarcie umowy nabycia ZT Systems, wiodącego dostawcy sztucznej inteligencji i infrastruktury obliczeniowej ogólnego przeznaczenia dla największych na świecie dostawców hiperskalowych, w celu rozszerzenia możliwości systemów AI dla centrów danych firmy i przyspieszenia wdrażania systemów AMD AI skalowanych do szafy u klientów korzystających z chmury i przedsiębiorstw. Przejęcie podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne i innym zwyczajowym warunkom zamknięcia, a jego zamknięcie ma nastąpić w pierwszej połowie 2025 r.
- AMD sfinalizowało przejęcie Silo AI, aby przyspieszyć rozwój i wdrażanie modeli AI na sprzęcie AMD.
- AMD i Intel ogłosiły utworzenie grupy doradczej ds. ekosystemu x86 z Broadcom, Dell, Google, HPE, HP, Lenovo, Meta, Microsoft, Oracle, Red Hat i luminarzami branży Linusem Torvaldsem i Timem Sweeneyem w celu współpracy nad interoperacyjnością architektury i uproszczeniem tworzenia systemu .
Aktualna perspektywa
Oświadczenia AMD dotyczące perspektyw opierają się na bieżących oczekiwaniach. Poniższe stwierdzenia mają charakter wybiegający w przyszłość i rzeczywiste wyniki mogą się znacznie różnić w zależności od warunków rynkowych i czynników określonych w sekcji „Ostrzeżenie ostrzegawcze” poniżej.
AMD spodziewa się przychodów w czwartym kwartale 2024 r. na poziomie około 7,5 miliarda dolarów, plus minus 300 milionów dolarów. W połowie zakresu przychodów oznacza to wzrost rok do roku o około 22% i kolejny wzrost o około 10%. Oczekuje się, iż marża brutto non-GAAP wyniesie około 54%.