AMD ogłasza nową wersję AGESA 1.2.0.2, 105 W cTDP dla 9700X i 9600X, ulepszenia opóźnień między rdzeniami

cyberfeed.pl 2 miesięcy temu


Firma AMD ogłosiła dzisiaj cztery najważniejsze ogłoszenia dotyczące procesorów do komputerów stacjonarnych „Granite Ridge” z serii Ryzen 9000 opartych na mikroarchitekturze „Zen 5”. Mają one głównie na celu ulepszenie produktów wprowadzonych pierwotnie na rynek w sierpniu. Na początek AMD ogłosiło tryb cTDP (konfigurowalny TDP) o wartości 105 W dla procesorów Ryzen 7 9700X i Ryzen 7 9600X, objęty pełną gwarancją. To ustawienie można włączyć w programie konfiguracyjnym UEFI płyty głównej, na której działa najnowsza wersja systemu sprzętowego UEFI, która zawiera mikrokod AGESA ComboAM5 PI 1.2.0.2. To ustawienie zwiększa wartość PPT (śledzenie mocy pakietu) modeli 9700X i 9600X do 140 W i traktuje je tak, jakby były procesorami o TDP 105 W. Układy te zostały pierwotnie wprowadzone na rynek przez AMD z mocą 65 W (88 W PPT) i jak gwałtownie przekonali się recenzenci, odblokowanie mocy poprawia wydajność przy standardowych częstotliwościach zegara, ponieważ poprawia trwałość częstotliwości doładowania tych układów.

Następny w kolejce jest sam mikrokod AGESA PI 1.2.0.2, który wprowadza tryb 105 W cTDP dla 9700X i 9600X wraz z gwarancją, o której właśnie rozmawialiśmy; plus pracuje nad poprawą opóźnień między rdzeniami na Ryzen 9 9900X i Ryzen 9 9950X. Są to procesory z dwiema matrycami CCD, każda z 8 lub 6 rdzeniami. Z punktu widzenia systemu jest to przez cały czas procesor jednogniazdowy (1P) z 12 lub 16 rdzeniami. Chociaż do harmonogramu systemu operacyjnego dodano pewną wiedzę na temat architektury z dwoma przetwornikami CCD, aby pomóc mu zlokalizować określone rodzaje obciążeń (takich jak gry) na pojedynczym przetworniku CCD, recenzenci zauważyli, iż opóźnienia między rdzeniami w układach z dwoma przetwornikami CCD są przez cały czas zbyt wysoka, co powinno mieć wpływ na wydajność podczas migracji wątków systemu między rdzeniami lub gdy obciążenie jest wielowątkowe, np. przy kodowaniu multimediów. AMD rozwiązało dokładnie ten problem dzięki nowej aktualizacji AGESA PI 1.2.0.2.

AMD opisuje techniczny aspekt tego, co powodowało niepożądanie duże opóźnienia między rdzeniami i błędne parkowanie rdzenia podczas obciążeń wielowątkowych:

Wynikało to głównie z niektórych przypadków narożnych, w których odczyt i zapis wymagają dwóch transakcji, gdy informacje są współużytkowane przez rdzenie różnych części procesora z serii Ryzen 9 9000. Jednakże od czasu wprowadzenia na rynek serii 9000 pracowaliśmy nad optymalizacją tego rozwiązania. W nowej aktualizacji BIOS-u 1.2.0.2 udało nam się zmniejszyć liczbę transakcji o połowę w tym przypadku użycia, co pomaga zmniejszyć opóźnienia między rdzeniami w modelach z wieloma przetwornikami CCD.

AMD twierdzi, iż recenzenci przez cały czas powinni spodziewać się wysokich wartości w testach porównawczych opóźnień między rdzeniami, ale w praktyce wydajność przy obciążeniach wielowątkowych powinna się poprawić, co można zweryfikować, przeprowadzając testy porównawcze w typowym zestawie testów porównawczych procesorów. Firma mówi:

pracowaliśmy nad optymalizacją od czasu wprowadzenia na rynek serii 9000. W nowej aktualizacji BIOS-u 1.2.0.2 udało nam się zmniejszyć liczbę transakcji o połowę w tym przypadku użycia, co pomaga zmniejszyć opóźnienia między rdzeniami w modelach z wieloma przetwornikami CCD. Chociaż będzie to widoczne w niektórych testach porównawczych opóźnień między rdzeniami, poprawa w świecie rzeczywistym jest najbardziej zauważalna w bardzo specyficznym scenariuszu gry: w grach z wieloma wątkami, które nie powodują parkowania rdzenia. Nasze testy laboratoryjne sugerują, iż Metro, Starfield i Borderlands 3 mogą wykazać pewien wzrost, podobnie jak testy syntetyczne, takie jak 3DMark Time Spy.

Następnie firma dodała oficjalną obsługę AMD EXPO dla pamięci DDR5-8000. W tej generacji AMD wprowadziło obsługę wysokich prędkości pamięci DDR5 przy zastosowaniu stosunku UCLK:MCLK 1:2. Niedawno przeprowadziliśmy kompleksowe badanie tego, jak Ryzen 9 9950X radzi sobie z pamięcią DDR5-8000 i czy należy go używać w połączeniu z częstotliwością Sweetspot DDR5-6000. O wszystkim przeczytasz w naszym Skalowanie pamięci Zen 5 artykuł.

W nadchodzących tygodniach można spodziewać się, iż producenci pamięci wprowadzą na rynek nowe, szybkie zestawy pamięci DDR5 z profilami AMD EXPO — prędkościami takimi jak DDR5-6800, DDR5-7200, DDR5-7600 i DDR5-8000. AMD EXPO jest podobne do Intel XMP i jest rozszerzeniem SPD, które ułatwia użytkownikom końcowym włączenie reklamowanych prędkości i taktowań zestawu pamięci w programie instalacyjnym UEFI. EXPO obejmuje wszystkie podokresy i napięcia, które są unikalne dla architektury pamięci procesorów Ryzen.

Wreszcie, płyty główne oparte na chipsetach AMD X870E i X870 powinny być dostępne w sprzedaży już od dziś. Procesory AMD Ryzen z serii 9000 są kompatybilne z płytami głównymi z chipsetami AMD z serii 600 po aktualizacji systemu sprzętowego (co można wykonać dzięki UEFI BIOS Flashback); ale nowa seria płyt głównych opartych na chipsecie AMD z serii 800 obsługuje te procesory od razu po wyjęciu z pudełka, poza wprowadzeniem kilku nowoczesnych funkcji wejścia/wyjścia, takich jak USB4 40 Gb/s i Wi-Fi 7.



Source link

Idź do oryginalnego materiału