AMD napędza El Capitan: najszybszy superkomputer na świecie

cyberfeed.pl 16 godzin temu


Firma AMD zaprezentowała dziś na konferencji Supercomputing 2024 swoją pozycję lidera w dziedzinie obliczeń wysokiej wydajności (HPC), zasilając najszybszy superkomputer na świecie, który znalazł się na szóstej z rzędu liście Top 500.

Superkomputer El Capitan, znajdujący się w Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL), napędzany układami APU AMD Instinct MI300A i zbudowany przez Hewlett Packard Enterprise (HPE), jest w tej chwili najszybszym superkomputerem na świecie z wynikiem High-Performance Linpack (HPL) wynoszącym 1,742 eksaflopów na podstawie najnowszej listy Top 500. Zarówno El Capitan, jak i system Frontier w Oak Ridge National Lab zajęły odpowiednio 18 i 22 miejsca na liście Green 500, pokazując imponujące możliwości procesorów AMD EPYC i procesorów graficznych AMD Instinct w zakresie zapewniania wiodącej wydajności i efektywności energetycznej w przypadku obciążeń HPC.

„Jesteśmy podekscytowani faktem, iż El Capitan staje się drugim superkomputerem zasilanym przez firmę AMD, który przekroczył barierę exaflopów i stał się najszybszym superkomputerem na świecie. Ta przełomowa maszyna, prezentując niesamowitą wydajność i efektywność procesorów APU AMD Instinct MI300, jest świadectwem oddania współpracę pomiędzy AMD, LLNL i HPE” – powiedział Forrest Norrod, wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny AMD. „W AMD napędzamy przyszłość komputerów dzięki wiodącej wydajności i możliwościom, które w nadchodzących latach będą w dalszym ciągu definiować konwergencję HPC i sztucznej inteligencji”.

„El Capitan ma najważniejsze znaczenie dla podstawowej misji Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego i znacząco zwiększa naszą zdolność do wykonywania dużych zestawów wysokiej jakości symulacji 3D, które odpowiadają na skomplikowane wyzwania naukowe stojące przed misją” – powiedział Rob Neely, dyrektor Advanced Simulation and Computing w LLNL program.

Bronis R. de Supiński, dyrektor ds. technologii w firmie LLNL w Livermore Computing, dodaje: „Wykorzystując układy APU AMD Instinct MI300A, zbudowaliśmy system, który kiedyś był niewyobrażalny, przesuwając absolutne granice wydajności obliczeniowej przy jednoczesnym zachowaniu wyjątkowej efektywności energetycznej. Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji coraz bardziej powszechny w naszej dziedzinie, El Capitan pozwala nam zintegrować sztuczną inteligencję z naszymi tradycyjnymi obciążeniami związanymi z symulacją i modelowaniem, otwierając nowe możliwości odkryć w różnych dyscyplinach naukowych”.

AMD – Zasilanie HPC i AI
Silniki obliczeniowe AMD w dalszym ciągu zasilają najważniejsze superkomputery i zapewniają wyjątkową wydajność obliczeń technicznych dla przedsiębiorstw i laboratoriów krajowych na całym świecie.

Najnowsze procesory AMD EPYC z serii 9005 to najlepsze procesory serwerowe dla przedsiębiorstw, sztucznej inteligencji i chmury, zapewniające choćby o 37 procent lepszą wydajność IPC generacji dla obciążeń HPC i AI. Procesory te zapewniają także do 3,9 razy krótszy czas uzyskiwania spostrzeżeń w porównaniu z konkurencyjnymi aplikacjami naukowymi i HPC, które rozwiązują najtrudniejsze problemy świata.

Akceleratory AMD Instinct zapewniają wiodącą wydajność centrum danych w dowolnej skali — od rozwiązań AI po superkomputery klasy Exascale. Akceleratory AMD Instinct MI300X i MI325X zapewniają wiodącą wydajność sztucznej inteligencji i możliwości pamięci, podczas gdy AMD Instinct MI300A APU łączy rdzenie procesora i karty graficznej oraz pamięć w jednym pakiecie, zapewniając nowy poziom wydajności i wydajności dla obciążeń HPC i AI.

Ponadto procesory AMD EPYC i akceleratory AMD Instinct są wykorzystywane w wielu nowych projektach i wdrożeniach związanych z superkomputerami oraz sztuczną inteligencją, w tym:

  • Eni, włoska firma energetyczna, ogłosiła niedawno wprowadzenie superkomputera HPC 6 wyposażonego w procesory AMD EPYC i procesory graficzne AMD Instinct. HPC 6 to jeden z najpotężniejszych superkomputerów na świecie dedykowanych do zastosowań przemysłowych i jest w tej chwili piątym najszybszym superkomputerem na świecie.
  • Uniwersytet w Paderborn jest w trakcie odbioru i instalacji nowego superkomputera zasilanego najnowszymi procesorami AMD EPYC piątej generacji.
  • Sigma2 AS zastąpi dwa z trzech superkomputerów będących własnością państwa w Norwegii systemem HPE Cray Supercomputing EX wyposażonym w procesory AMD EPYC piątej generacji. Oczekuje się, iż po pełnej instalacji superkomputer będzie najszybszym systemem w Norwegii.
  • IBM i AMD ogłosiły współpracę w celu wdrożenia akceleratorów AMD Instinct MI300X jako usługi w chmurze IBM Cloud. Ta oferta, która ma być dostępna w pierwszej połowie 2025 r., ma na celu zwiększenie wydajności i efektywności energetycznej modeli AI generacji, takich jak wysokowydajne aplikacje obliczeniowe dla klientów korporacyjnych. kooperacja umożliwi także obsługę akceleratorów AMD Instinct MI300X w ramach platformy danych i sztucznej inteligencji Watsonx firmy IBM, a także obsługę wnioskowania AI w systemie Red Hat Enterprise Linux.
  • Układy APU AMD Instinct MI300A będą także zasilać system superkomputerowy nowej generacji dla japońskiego Narodowego Instytutu Nauki i Technologii Kwantowej (QST). System zbudowany przez NEC Corporation będzie wykorzystywał 280 jednostek APU AMD Instinct MI300A do napędzania sztucznej inteligencji i badań naukowych dla Narodowych Instytutów Nauki i Technologii Kwantowej oraz Narodowego Instytutu Nauk o Fuzji.

Lider ery eksaskali

Jako jedyna firma zasilająca wiele superkomputerów eksaskalowych, AMD w dalszym ciągu utrzymuje pozycję lidera w zakresie wydajności i efektywności energetycznej instalacji HPC na całym świecie.

El Capitan, najpotężniejszy superkomputer na świecie i pierwsza maszyna klasy eksaskalowej dla Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA), jest najważniejszym źródłem obliczeniowym dla Tri-Labs NNSA — LLNL, Los Alamos i Sandia National Laboratories. Zostanie wykorzystany do wspierania odkryć naukowych i bezpieczeństwa narodowego, zapewniając ogromną moc obliczeniową niezbędną do zapewnienia bezpieczeństwa, ochrony i niezawodności krajowego środka odstraszania nuklearnego bez testowania. Ten najnowocześniejszy system stanowi monumentalny krok naprzód w dziedzinie HPC, umożliwiając bezprecedensowe możliwości modelowania i symulacji niezbędne dla programu zarządzania zapasami NNSA, który certyfikuje starzejące się zapasy broni jądrowej i innych kluczowych misji związanych z bezpieczeństwem jądrowym, takich jak nieproliferacja i zwalczanie terroryzmu.

LLNL i inne Tri-Labs NNSA również wykorzystują El Capitan i towarzyszący mu system Tuolumne do napędzania analizy danych wspomaganej sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym, co jeszcze bardziej wspiera realizację celów LLNL opartych na sztucznej inteligencji, polegających na tworzeniu modeli naukowych, które są szybkie, dokładne i zdolne do ilościowego określenia niepewności swoich przewidywań. El Capitan zastosuje sztuczną inteligencję do problemów związanych z dużą gęstością energii, takich jak badania nad syntezą inercyjną w zamknięciu, natomiast Tuolumne będzie wykorzystywane do niesklasyfikowanych zastosowań otwartej nauki, w tym modelowania klimatu, bezpieczeństwa biologicznego/odkrywania leków i modelowania trzęsień ziemi.

Oprócz El Capitan AMD i HPE zasilają także pierwszy superkomputer eksaskalowy – Frontier. Mieszczący się w Oak Ridge National Lab i napędzany procesorami AMD EPYC i procesorami graficznymi AMD Instinct, Frontier jest drugim najszybszym komputerem na świecie z wydajnością 1,35 exaflopsa. Frontier w dalszym ciągu umożliwia naukowcom rozwiązywanie złożonych problemów naukowych, od modelowania klimatu i badań biomedycznych po szkolenie dużych modeli językowych, co jeszcze bardziej pokazuje jego znaczący wkład w postęp odkryć naukowych i napędzanie przełomów w sztucznej inteligencji.

Te wiodące na świecie systemy zapewniają ogromną moc obliczeniową, która znacząco przyczynia się do szerokiego zakresu badań, w tym materiałoznawstwa, modelowania klimatu i opracowywania modeli sztucznej inteligencji. Wzmacniając pozycję badaczy z różnych dziedzin i napędzając rozwój modeli sztucznej inteligencji, El Capitan i Frontier kształtują przyszłość nauki i technologii oraz udostępniają rozwiązania pozwalające rozwiązać krytyczne problemy na całym świecie, podkreślając zaangażowanie AMD w zapewnianie zasobów obliczeniowych o wysokiej wydajności niezbędne do napędzania nowej generacji odkryć naukowych i innowacji.



Source link

Idź do oryginalnego materiału