Ależ chcę to w Polsce. Starlink w Ukrainie bez anten, prosto w telefonie

konto.spidersweb.pl 10 godzin temu

Ukraina będzie pierwszym krajem w Europie, w którym pojawi się obsługa internetu satelitarnego Starlink w telefonach. Do połączenia się ze Starlinkiem wystarczy tylko telefon, a nie jak dotychczas dedykowana antena.

Dzięki Starlinkowi internet satelitarny stał się realnym konkurentem dla klasycznego połączenia przewodowego lub komórkowego. Rozwiązanie wymaga jednak odpowiedniego sprzętu, jak anteny. Nowoczesne telefony też potrafią łączyć się bezpośrednio z satelitami, co Starlink zaczyna wykorzystywać. Internet z kosmosu w telefonie to nie przyszłość, a teraźniejszość.

Ukraina odpali Starlinka dla telefonów. Wysyłanie SMS-ów i internet przez satelitę

W Stanach Zjednoczonych T-Mobile we współpracy z Starlinkiem uruchomił usługę T-Satellite. Usługa pozwala klientom operatora na połączenie się z internetem w miejscach, gdzie nie ma dostępu do klasycznej sieci komórkowej. Jest to realizowane automatycznie przez telefon, bez dodatkowych aplikacji i konfiguracji.

Już niebawem podobne rozwiązanie trafi do Europy. Pierwszym krajem, który udostępni usługi mobilne Starlink, będzie Ukraina. Jak podaje Reuters, za przedsięwzięcie będzie odpowiadać jeden z największych operatorów komórkowych w kraju – Kyivstar, który podjął współpracę z firmą Elona Muska.

Usługa zostanie udostępniona jeszcze w tym roku. Klienci Kyivstar za pośrednictwem odpowiednich telefonów początkowo będą mogli przesyłać i odbierać wiadomości w miejscach, gdzie nie dociera klasyczna sieć komórkowa. Pełnia możliwości usługi zostanie osiągnięta w połowie 2026 r., kiedy to rozwiązanie będzie umożliwiało łączenie się z internetem z satelity bezpośrednio z telefonu.

Ukraine will become the first country in Europe to launch Starlink mobile internet, Reuters reports. Messaging via WhatsApp and Signal will begin by year-end, with full satellite internet and direct phone-to-Starlink connectivity rolling out in 2026. Kyivstar is leading the… pic.twitter.com/p5O7eMOgHI

— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) July 10, 2025

Do obsługi usługi będzie potrzebny tylko odpowiedni telefon. Które modele obsługują łączność satelitarną? Są to np. iPhone’y 14 i nowsze, Samsungi Galaxy S25 oraz Google Pixele 9. W modemach tych urządzeń zastosowano specjalne rozwiązania, które pozwalają na realizowanie bezpośredniej łączności z satelitami orbitującymi wiele kilometrów nad ziemią.

iPhone’y i inne telefony ze wsparciem łączności satelitarnej w wielu innych krajach na całym świecie już wcześniej oferowały wsparcie funkcji wykorzystujących satelity. iPhone’y od wielu lat wspierają opcję wzywania pomocy SOS choćby w miejscach bez dostępu do sieci mobilnej. Jednak tego typu usługi nie są realizowane przez operatorów sieci komórkowych, a bezpośrednio przez dostawcę telefona. Dodam również, iż funkcje nie są dostępne w Polsce – nawet mimo próśb Ministerstwa Cyfryzacji.

Oleksandr Komarow, prezes Kyivstar powiedział, iż pierwszym etapem wprowadzenia usług satelitarnych będzie przesyłania wiadomości. Ale nie tylko SMS-ów, a również wiadomości realizowanych przez komunikatory internetowe pokroju WhatsAppa czy Signala (i innych).

Podobne usługi przydałyby się w Polsce

Usługi wysyłania wiadomości oraz korzystania z internetu w telefonach łączących się bezpośrednio z satelitą dopiero raczkują. Rozwiązanie obsługiwane przez T-Mobile jest w tej chwili dostępne w USA, ale w fazie beta, pozwalając wyłącznie wysyłać wiadomości.

Ukraina jest szczególnym przypadkiem. Usługi satelitarne są tam realnie potrzebne. Kraj od przeszło trzech lat prowadzi wojnę z Rosją. W takich warunkach komunikacja jest kluczowa. Nie bez powodu ukraińska armia tak chętnie korzysta z anten Starlink, dzięki którym uzyskuje dostęp do sieci. Zastosowanie komercyjnej sieci, która pozwoli użytkownikom komunikować się ze światem i bliskimi bez anten, bezpośrednio ze telefonów, może być odpowiedzią na realne potrzeby.

Dzięki rozwiązaniu nasi sąsiedzi mogliby pozostać w łączności z siecią choćby w momencie problemów z działaniem klasycznej infrastruktury mobilnej lub przewodowej. W Polsce w pierwszej kolejności Apple i inni giganci powinni udostępnić funkcję satelitarnego wzywania pomocy. Tak, aby móc skontaktować się z odpowiednimi władzami choćby wtedy, gdy nie ma się dostępu do klasycznej sieci komórkowej.

Więcej o internecie satelitarnym przeczytasz na Spider’s Web:

Obrazek główny: DenPhotos / Shutterstock.com

Idź do oryginalnego materiału