Aktualizacja Sibelius do wersji 2023.11 jest już dostępna

audiofactory.pl 1 rok temu

30 listopada Avid opublikował informacje o wydaniu nowej aktualizacji dla programu Sibelius. Źródło.

Co nowego w listopadowej aktualizacji Sibelius’a

Autor: Sam Butler, 30 listopad 2023

Z wielką przyjemnością przedstawiamy nowe funkcje i ulepszenia w naszej listopadowej wersji na rok 2023. W tej aktualizacji można spodziewać się przełomowej technologii sztucznej inteligencji wykorzystywanej na iPhonie i iPadzie do generowania symboli akordów na podstawie analizy harmonicznej, zupełnie nowej klawiatury we wszystkich systemach Windows, Mac i urządzeniach mobilnych, zwiększonej niezawodności naszej struktury licencjonowania, nowych możliwości w ManuScript i nie tylko. Ponadto wprowadzamy wsparcie dla macOS Sonoma i iOS 17.

IJeśli subskrybujesz Sibeliusa lub masz aktywny plan aktualizacji na licencji wieczystej, możesz znaleźć aktualizację czekającą na Ciebie w sekcji your account i w App Store.

Jeśli używasz starej wersji Sibeliusa i chcesz ją zaktualizować, kup ją w naszym sklepie www.audiofactory.pl.

Dla tych, którzy jeszcze nie mają Sibeliusa, witamy! Możesz zacząć od darmowy Sibelius First lub 30 dniowa wersja próbna Sibelius Ultimate.

Let’s jump into what’s new in Sibelius:

Przepływy pracy oparte na sztucznej inteligencji trafiają na urządzenia mobilne

Po raz pierwszy wprowadzamy nasze Symbole akordów oparte na sztucznej inteligencji na iPhone’a i iPada. Dodaliśmy obsługę gestów dotykowych i Apple Pencil oraz zintegrowaliśmy ją z naszą niedawno dodaną funkcją Enhanced Redo, aby uczynić tę funkcję prostą w użyciu.

Aby rozpocząć, dokonaj wyboru w swoim utworze, przejdź do Command Search, i wpisz symbol akordu, lub użyj Skrótu Cmd + K na klawiaturze, jeżeli jest podłączona. Zostaniesz poproszony o włączenie tej funkcji przy pierwszym użyciu – podobnie jak w Sibelius na komputerze. Jest to zgodne z naszymi otwartymi i etycznymi zasadami dotyczącymi korzystania z funkcji opartych na sztucznej inteligencji w naszych aplikacjach. Gdy tylko funkcja zostanie włączona, na partyturze pojawi się automatycznie wygenerowany symbol akordu. jeżeli istnieje więcej niż jedna sugestia, możesz dotknąć kropek powyżej, aby przełączać się między opcjami. Dotknij partytury, aby wyjść z funkcji wprowadzania symboli akordów lub naciśnij przycisk Spacja lub Tab , aby przejść do kolejnej nuty lub taktu.

Aby dodanie kolejnych symboli akordów było naprawdę proste, możesz dokonać kolejnego wyboru w partyturze i dotknąć przycisku Redo na klawiaturze. Spowoduje to wyświetlenie kolejnej sugestii symbolu akordu za jednym dotknięciem!

Pełny przegląd można znaleźć w tym przewodniku wideo:

Od czasu wprowadzenia tej funkcji w programie Sibelius na komputerach stacjonarnych na początku roku, otrzymaliśmy wiele informacji zwrotnych na temat sposobów interakcji z tą funkcją. Od tego czasu dodaliśmy przydatne ustawienie na pulpicie, aby wprowadzać akordy tylko wtedy, gdy są potrzebne. Gdy ta opcja jest wyłączona (domyślnie), nowy akord jest sugerowany za każdym razem, gdy naciśniesz klawisz spacji lub tabulatora podczas wprowadzania symboli akordów. Z nową opcją, dostępną w File > Preferences > Other, nazwana “Suggest only on new chord symbols (not during navigation)”, można nawigować po nutach podczas wprowadzania symboli akordów dzięki Spacji i Tab, a dopiero po wpisaniu Cmd + K lub Ctrl + K model AI ponownie zasugeruje symbol akordu. Ponadto można teraz klikać lub stukać kropki, aby przełączać się między sugerowanymi akordami, jak opisano powyżej.

Lepsza czytelność dzięki nowej klawiaturze Keypad

Keypad to podstawa w Sibeliusie. Jest to jedna z wielu rzeczy, które identyfikują Sibeliusa dzięki łatwości obsługi i intuicyjnemu interfejsowi. W ostatnim czasie dodaliśmy gesty dotykowe, nowe przyciski i nie tylko, a teraz nadszedł czas, aby nadać mu nowy, odświeżony wygląd:

W wersji 2023.11 nie tylko zwiększamy domyślny rozmiar klawiatury, ale także poprawiamy jej wygląd na wiele sposobów, w tym przenosimy przyciski Usuń, Cofnij i Ponów z urządzeń mobilnych. Nowe ikony są skalowalną grafiką wektorową (zamiast map bitowych), dzięki czemu wyglądają ładnie i ostro na wyświetlaczach komputerów Mac i wyświetlaczach o wysokiej rozdzielczości w systemie Windows. Schemat kolorów został skrupulatnie sprawdzony zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych, aby zapewnić lepsze współczynniki kontrastu, dzięki czemu każdy przycisk, zaznaczenia i otaczające pola wyróżniają się wyraźniej. Na urządzeniach mobilnych poprawiliśmy również tryb ciemny, dzięki czemu wygląda on jeszcze bardziej bajecznie.

Zestaw ikon został całkowicie przeprojektowany, aby dokładniej reprezentować nuty, które trafiają na partyturę. W każdym przypadku zapewniliśmy, iż są one łatwiejsze do odczytania, a cieniowane nuty, pomagają wyjaśnić cel każdego przycisku. Rozwiązuje to odwieczny problem polegający na tym, iż nie wiadomo na przykład, czy dodać kropkę staccato czy rytmiczną.

Wprowadzenie przycisku Keypad na pulpicie

Rozwiązujemy również jeden z bardziej fundamentalnych problemów z dostępnością. Wielokrotnie słyszeliśmy, iż niektórzy użytkownicy są zdezorientowani po zamknięciu panelu Keypada mają trudności z odkryciem, jak go ponownie otworzyć. Nie jest całkowicie oczywiste, iż trzeba przejść do View > Panels i zaznaczyć Keypad, zwłaszcza jeżeli przeoczyłeś fakt, iż nazywał się Keypad (nazwa odzwierciedlająca bliskie powiązania z klawiaturą numeryczną znajdującą się na pełnowymiarowych klawiaturach).

Keypad jest najczęściej używanym panelem w Sibeliusie, więc aby pomóc nowym (i doświadczonym!) użytkownikom trzymać ją pod ręką, klawiatura zamyka się teraz do nowego przycisku klawiatury po dotknięciu przycisku zamykania na górze:

Tak jak poprzednio, każde okno utworu ma własną klawiaturę, a teraz każde okno utworu ma również własny przycisk klawiatury. Przycisk keypada można przesuwać po oknie utworu, aby znajdował się w dogodnym miejscu, gdziekolwiek chcesz. Kliknięcie go spowoduje ponowne otwarcie klawiatury, którą można następnie ustawić niezależnie od przycisku, a choćby przeciągnąć klawiaturę na osobny wyświetlacz. Pozycja przycisku klawiatury i sama klawiatura są zapisywane jako część głównych preferencji i można je zapisać dla każdej partytury w sekcji „Window Sizes and Positions” w menu File > Preferences > Files.

Osoby zaznajomione z mobilną wersją Sibeliusa znają już przycisk klawiatury. Pod maską przenieśliśmy nowoczesną mobilną bazę kodu na komputery stacjonarne, więc mamy teraz wspólny kod. Dzięki temu możemy wprowadzać ulepszenia w bazie kodu raz, aby przyniosły korzyści wszystkim platformom Sibelius.

Jeśli wolisz nie widzieć przycisku keypada na pulpicie, przejdź do sekcji File > Preferences > Display I odznacz “Minimize Keypad to floating button.” Zamykając teraz klawiaturę, naprawdę ją zamkniesz i będziesz musiał zapamiętać skrót klawiszowy Cmd + Opt + K lub Ctrl + Alt + K, lub przejdź do View > Panels > Keypad aby go przywrócić.

Dostępność klawiatury Keypad

Podobnie jak w przypadku każdej nowej funkcji lub ulepszenia w Sibelius, rozważamy, w jaki sposób będzie ona współdziałać z czytnikami ekranu. jeżeli korzystasz z czytnika ekranu, takiego jak VoiceOver, Narrator lub NVDA, będziesz mógł z łatwością poruszać się po klawiaturze, podczas gdy przyciski i stany wyboru będą odczytywane. Aby skupić się na klawiaturze, po prostu zamknij i otwórz klawiaturę, a zaczniesz słyszeć odczytywany opis.

Aby jeszcze bardziej poprawić dostępność klawiatury dla osób z całkowitą lub częściową utratą wzroku, dodaliśmy pole podążające za myszą wokół klawiatury. Pomaga to podświetlić szukany przycisk i wyraźniej pokazać wybrany element.

Więcej pozycji obiektów systemowych

A teraz coś zupełnie innego! Do tej pory liczba pozycji obiektów systemowych, które można dodać do utworu, była ograniczona do górnej pięciolinii, trzech innych pozycji i dolnej pięciolinii. Teraz możesz mieć do 11 pozycji obiektów systemowych, w tym obowiązkową górną i opcjonalną dolną pięciolinię. Będzie to najbardziej przydatne dla osób tworzących partytury orkiestrowe i filmowe w Sibeliusie.

Te nowe dodatkowe pozycje będą widoczne podczas edycji stylów tekstu w zakładce Vertical Posn:

Na urządzeniach mobilnych i komputerach stacjonarnych udostępniamy dwa nowe polecenia umożliwiające dodawanie i usuwanie pozycji obiektów systemowych z poziomu wyszukiwania poleceń. W połączeniu z niedawno ulepszonym poleceniem Redo można dodać nową pozycję obiektu systemowego, a następnie wybrać inny personel i nacisnąć przycisk Redo na klawiaturze itd.

Dla tych, którzy piszą wtyczki na pulpicie, dodaliśmy dwa nowe identyfikatory poleceń, które są następujące:

  • add_remove_system_object_position
  • add_remove_below_bottom_system_object_position

UWAGA: Pozycje obiektów systemowych, podobnie jak wiele innych elementów House Style, są współdzielone przez podzbiory partytury, więc wszelkie zmiany pozycji obiektów systemowych wprowadzone w podzbiorach partytury zostaną również zastosowane do całej partytury. jeżeli potrzebujesz takiego poziomu elastyczności, sugerujemy użycie głosów (dynamic parts) z potrzebnymi pięcioliniami.

Zmiana formatu plikuZmiana formatu pliku

Aby obsłużyć tę nową funkcję, zaktualizowaliśmy wewnętrzny format plików. jeżeli aktualizujesz oprogramowanie i współpracujesz z osobami, które również aktualizują oprogramowanie, nie musisz nic robić. jeżeli pracujesz z kimś, kto jeszcze nie dokonał aktualizacji, możesz wyeksportować swój utwór, aby był kompatybilny z jego wcześniejszą wersją. Aby to zrobić, przejdź do File > Export > Previous Version. UWAGA: Ponieważ wcześniejsze wersje nie obsługują więcej niż kilku pozycji obiektów systemowych, wszelkie dodatkowe pozycje, które zostały ustawione, zostaną usunięte i zachowana zostanie górna, środkowa i dolna pozycja, jeżeli są używane.

Licencjonowanie

Ciężko pracowaliśmy nad zbadaniem różnych zgłoszonych nam problemów z licencjonowaniem, w których w niektórych przypadkach lokalna licencja nie była aktualizowana – zwłaszcza gdy Sibelius był nieprzerwanie otwarty przez ponad tydzień. Wprowadziliśmy pewne zmiany pod maską, aby licencjonowanie było bardziej niezawodne i wprowadziliśmy nowe rejestrowanie. jeżeli w przyszłości wystąpią problemy z licencjonowaniem, można teraz wysyłać dzienniki zarówno z Sibelius, jak i Avid Link, a nasz dedykowany zespół pomocy technicznej będzie mógł je porównać, aby lepiej zidentyfikować problem.

Mniejsze ulepszenia i poprawki błędów

Nie byłoby wydania Sibeliusa bez zespołu programistów pracującego nad ulepszeniem aplikacji jako całości, więc oto lista tego, co naprawiliśmy i ulepszyliśmy w wersji 2023.11:

  • Sibelius na urządzeniach mobilnych wyświetla ostatnio wprowadzoną rodzinę czcionek Lelandia z Notation Central.
  • Podczas eksportowania plików PDF na komputerach Mac dla czcionek z syntetyzowanym stylem pogrubienia (zamiast dedykowanego stylu pogrubienia), Sibelius będzie je teraz poprawnie drukował.
  • Łańcuchy ligatur nie przerywają się już, gdy dowolna nuta jest ustawiona z danymi odtwarzania na żywo (Live Playback)
  • Teksty nie nakładają się już na siebie, gdy nuty na tej samej pięciolinii są ukryte.
  • W identyfikatorze polecenia „Slide notes or rests left” nie brakuje już podkreślenia.
  • Narzędzie Pitch Correction Tool na keypadzie nie ulega już awariom. Ponownie wprowadzono obsługę ćwierćtonów na komputerach i po raz pierwszy na urządzeniach mobilnych, która jest włączana po przytrzymaniu klawisza Alt podczas przeciągania w lewo i w prawo w narzędziu do korekcji wysokości dźwięku.
  • Ulepszenia stabilności podczas importowania partytury z PhotoScore w systemie Windows 11
  • W rzadkich przypadkach program Sibelius mógł ulec awarii podczas zamykania aplikacji. Naprawiliśmy to, więc nie powinno się to już zdarzaćW rzadkich przypadkach program Sibelius mógł ulec awarii podczas zamykania aplikacji. Naprawiliśmy to, więc nie powinno się to już zdarzać
  • Obraz wyświetlany w instalatorze programu Sibelius na komputerach Mac nie jest już przycinany.

Bardzo rzadko usuwamy funkcje z Sibeliusa. W rzeczywistości staramy się utrzymywać i ulepszać każdą funkcję, jaką kiedykolwiek wprowadziliśmy do Sibeliusa (których są tysiące!), ale tym razem nie mogliśmy utrzymać funkcji Send using email „Wyślij dzięki poczty e-mail” na stronie File > Share. Funkcja ta wykorzystywała dość przestarzałą metodę pozwalającą na wysłanie partytury i pliku PDF pocztą elektroniczną do innej osoby. Od czasu wprowadzenia Sibelius Cloud Sharing, gdzie można uzyskać unikalny adres URL do partytury dzięki jednego kliknięcia, aby wysłać go do każdego na całym świecie, potrzeba starszego klienta poczty e-mail stała się mniej istotna.

Aby dowiedzieć się więcej o Sibelius Cloud Sharing, zapraszamy do obejrzenia tego filmu:

ManuScript

Ulepszenie naszego wbudowanego języka wtyczek ManuScript pozwala nam i innym rozszerzyć zestaw funkcji i przepływów pracy Sibelius w sposób, który pasuje do unikalnych przepływów pracy. W tej wersji dodaliśmy nową metodę sterowania kontrolką Wymaż tło dostępną w Inspektorze. Można je stosować do tekstu pięciolinii, tekstu systemowego i tekstów.

Język włoski pojawia się na urządzeniach mobilnych

Otrzymaliśmy ogromną liczbę próśb o przetłumaczenie Sibeliusa dla urządzeń mobilnych na język włoski, więc z przyjemnością wprowadzamy to w naszej najnowszej wersji.

Jest to zwieńczenie wysiłków związanych z tłumaczeniem w celu zapewnienia parytetu w Sibeliusie działającym na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych. Aby zmienić język Sibeliusa na iPhonie lub iPadzie, przejdź do aplikacji Ustawienia systemu, przewiń w dół do Sibeliusa po lewej stronie, a zobaczysz tam opcje językowe.

I to już wszystko! Mamy nadzieję, iż spodobały wam się aktualizacje i ulepszenia, które wydaliśmy w 2023 roku, i nie możemy się doczekać, aby pokazać wam, nad czym jeszcze pracowaliśmy na początku 2024 roku.

Przewodnik uaktualnienia Sibelius do bieżącej wersji:

Przewodnik uaktualnienia programu Sibelius Ultimate

Zapraszamy do zakupu programu Sibelius lub uaktualnienia do bieżącej wersji programu w naszym sklepie www.audiofactory.pl

Idź do oryginalnego materiału