Podczas ostatniej konferencji Apple zostały zaprezentowane najnowsze AirPods 4 oraz nowe AirPods Max. Po cichu wiele osób liczyło też na nowe AirPods Pro „3”, tymczasem dostaliśmy zapowiedź nowego systemu do bieżących AirPods Pro 2, wprowadzającego możliwość przeprowadzenia naukowo zweryfikowanego badania słuchu oraz poprawionej funkcji aparatu słuchowego.
Przez ostatnie kilka dni miałem możliwość testowania nowych funkcji. Wymagają one abyśmy mieli telefon z systemem iOS 18.1 (Public Beta) oraz słuchawek z wgranym softem 7B15 (oficjalny soft obecnie, w momencie publikacji tego materiału, to 7A305).
Przeprowadzenie badania słuchu jest banalnie proste. Wykonujemy je w domu, lub innym cichym miejscu. Potrzebujemy na to tylko około 5 minut i oczywiście słuchawek AirPods Pro 2 – nie będzie działać to z innymi. To ważna uwaga.
Wsparcie dla nowych funkcji aparatu słuchowego jest wskazane dla osób z łagodną (26-40 dBHL) do umiarkowanej (41-60dBHL) wadą słuchu.
Jak wygląda badanie słuchu?
- Podczas parowania słuchawek, lub z menu AirPods Pro 2 w Ustawieniach, wybieramy opcję „Wykonaj badanie słuchu” i rozpoczynamy.
- Telefon poprosi nas o wypełnienie krótkiej, 3-pytaniowej ankiety, w której spyta nas się o nasz wiek, czy mamy ponad 18 lat, o to czy nie mamy w tej chwili alergii, przeziębienia lub infekcji uszu/zatok. Ostatnie pytanie dotyczy czy w ostatnich 24 godzinach byliśmy jakimś głośnym otoczeniu takim jak np. koncert lub plac budowy.
- Wkładamy słuchawki do uszu i badany jest zewnętrzny hałas, czy siedzimy w wystarczająco cichym miejscu do przeprowadzenia badania.
- Zostanie odtworzona muzyka w słuchawkach, podczas której AirPods zmierzą czy mamy je poprawnie założone. Istotne jest aby umieścić idealnie słuchawki w uszach.
- Jeśli w obu uszach będziemy mieli potwierdzenie, iż wszystko jest ok, przejdziemy do badania słuchu.
- Dla spokoju zostanie automatycznie włączony tryb „Nie przeszkadzać”.
- Podczas badania słuchu będą odtwarzane dźwięki. Wpierw w lewym uchu, a potem w prawym. Dźwięki będą o różnej głośności i częstotliwości. Przyznam się szczerze, iż wielu nie słyszałem, albo tak zakładam, bo w moim odczuciu była cisza.
- Dźwięki będą powtarzane trzykrotnie, zatem nie musimy jakoś przesadnie gwałtownie reagować.
- Badanie polega na stuknięciu w ekran gdy usłyszymy dźwięk.
- Samo „stukanie” w ekran trwa około 2-3 minut.
- Na końcu otrzymujemy podsumowanie z wynikiem naszego badania.
Wynik badania jest wgrywany do naszej aplikacji Zdrowie. Całkowicie bezpiecznie. Dostęp do niego mamy tylko my, chyba, iż będziemy chcieli bo przesłać do naszego lekarza.
Badanie słuchu w AirPods Pro 2:
Warto przeprowadzić takie badanie, bo wyniki jego mogą Was totalnie zaskoczyć. Co więcej, po przeprowadzeniu badania, jeżeli system wykryje zmiany w naszych uszach, zmieni się dźwięk jaki będziemy mieli w naszych słuchawkach. Jednak należy pamiętać, iż wyniki i zmiany wprowadzone przez audiogram mogą być różne u różnych osób, i mogą być różnie odbierane – przez jednych na plus, a przez innych na minus.
Ja jestem zaskoczony badaniem na plus. Miałem podejrzenie, iż coś ma z lewym uchem, bo zawsze odwracam się z prawej strony jak ktoś coś mówi. Z badania słuchu wyszła mi minimalna zmiana właśnie w lewym uchu.
Aparat słuchowy
Nowe oprogramowanie to oczywiście też duże wsparcie dla osób niedosłyszących. Jak wspominałem wcześniej dla osób z łagodną (26-40 dBHL) do umiarkowanej (41-60dBHL) wadą słuchu.
W nowym oprogramowaniu znajdziemy możliwość ustawiania praktycznie wszystkiego, co możemy usłyszeć przez nasze urządzenia.
Pojawiła się też funkcja sterowania głośnością dochodzących do nas dźwięków otoczenia.
Podsumowując
Oczywiście podobne rozwiązania istniały wcześniej. Mieliśmy możliwość wgrania naszego audiogramu do AirPods od 2022 roku. Test, czy „badanie”, można było przeprowadzać np w słuchawkach Jabra albo używając aplikacji firm trzecich (jak chociażby Mimi), ale nie były to certyfikowane wyniki. Trzeba było wiedzieć, iż jest taka opcja jak zewnętrzne oprogramowanie i jemu zaufać. Tymczasem dostajemy w tej chwili rozwiązanie dla wszystkich, „out-of-the-box”, naukowo zweryfikowane i certyfikowane.
Róbcie badanie słuchu w swoich słuchawkach. Dowiecie się czy nie macie problemów ze słuchem, jednocześnie wasze „stare-nowe” AirPods Pro 2 będą grać lepiej.
Odsyłam też do artykułu Darka Hałasa w tym temacie.
AirPods Pro 2 jako aparat słuchowy? No… niekoniecznie, ale nowe funkcje powinny przebijać dostępne na rynku wzmacniacze
Jeśli artykuł AirPods Pro 2 i nowe badanie słuchu nie wygląda prawidłowo w Twoim czytniku RSS, to zobacz go na iMagazine.