Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby iPhone działał dłużej na jednym ładowaniu baterii? Wypróbuj tych 8 wskazówek, a z pewnością poczujesz różnicę.
Wraz ze zbliżającym się Sylwestrem i Nowym Rokiem wielu użytkowników iPhone’a może potrzebować maksymalnego wykorzystania baterii swojego iPhone’a w przypadku dłuższych imprez i potrzebie rejestrowania wyjątkowych chwil dzięki aparatu czy krótkich filmików do mediów społecznościowych. Niestety robienie zdjęć i kręcenie filmów znacząco wyczerpuje baterię telefona. Zebrałem kilka przydatnych wskazówek dotyczących zmaksymalizowania żywotności baterii, które warto zastosować, aby mieć pewność, iż Twój iPhone będzie działał przez całą noc. Niewykluczone jednak, iż przy intensywnym korzystaniu z telefonu i tak będziesz potrzebował powerbanka lub doładowania (sic!).
Sprawdź też 15 wskazówek, jak wydłużyć żywotność baterii iPhone’a z iOS
„Wydajność baterii” oznacza czas, przez jaki zasilane z niej urządzenie działa bez doładowywania. Przez „żywotność baterii” rozumiemy czas jej całkowitego użytkowania, zanim konieczna będzie wymiana na nową. Możesz zadbać o zwiększenie obu tych parametrów, by w pełni korzystać z potencjału każdego ze swoich urządzeń Apple’a.
- 1. Wyłącz haptykę
- 2. Wyłącz NameDrop
- 3. Korzystaj z map offline
- 4. Wyłącz wydarzenia na żywo
- 5. Wyłącz „Zawsze włączony”
- 6. Użyj trybów skupienia
- 7. Ogranicz dostęp do lokalizacji
- 8. Użyj trybu niskiego zużycia energii
1. Wyłącz haptykę klawiatury dotykowej iPhone’a
Jeśli włączyłeś opcję klawiatury, która zapewnia reakcję dotykową po dotknięciu klawiszy ekranowych (tzw. haptykę), możesz chcieć tymczasowo ją wyłączyć, ponieważ może to mieć wpływ na żywotność baterii:
- Otwórz aplikację Ustawienia.
- Wybierz kolejno opcje Dźwięki i haptyka ➔ Czucie klawiatury.
- Wyłącz opcję Haptyka.
Włączenie haptyki klawiatury może wpłynąć na czas pracy baterii iPhone’a. jeżeli włączysz haptykę klawiatury, ale nie czujesz wibracji podczas pisania, upewnij się, iż opcja Wibracje jest włączona na ekranie Ustawienia ➔ Dostępność ➔ Dotyk.
2. Wyłącz udostępnianie zbliżeniowe AirDrop, w szczególności NameDrop
Kiedy trzymasz razem dwa iPhone’y z systemem iOS 17 lub iPhone’a z systemem iOS 17 i Apple Watcha z systemem watchOS 10.1 lub nowszym, iPhone inicjuje zbliżeniowy protokół AirDrop lub protokół przesyłania wizytówek kontaktów (NameDrop).
Może Cię zainteresować także: AirDrop pod iOS 17.2 pozwoli łatwiej udostępniać bilety i karty pokładowe
Jeśli będziesz to stale uruchamiać, może to spowodować wyczerpanie baterii, więc jeżeli Twój iPhone znajduje się w pobliżu wielu innych iPhone’ów i ciągle otrzymujesz powiadomienie z interfejsu AirDrop, powinieneś go wyłączyć.
Aby wyłączyć funkcję NameDrop (oraz inne funkcje obejmujące zbliżanie urządzeń do siebie), przejdź do Ustawienia ➔ Ogólne ➔ AirDrop, a następnie wyłącz Zbliżanie urządzeń do siebie.
3. Korzystaj z map w trybie offline
Jeśli gdzieś podróżujesz, możesz zaoszczędzić trochę czasu pracy baterii, pobierając Mapy Apple’a do użytku w trybie offline – funkcja dostępna na iPhone’ach z systemem iOS 17 lub nowszym. Mapy offline są szczególnie przydatne, jeżeli wybierasz się do miejsca o słabej łączności komórkowej, ponieważ możesz uzyskać szczegółowe wskazówki dojazdu bez zużywania baterii. Pamiętaj tylko o wyłączeniu sieci komórkowej w obszarach ze słabym zasięgiem.
Pobieranie mapy do użycia poza siecią jest tak proste, jak wyszukanie lokalizacji – polega na dotknięciu przycisku pobierania i wybranie obszaru mapy do pobrania.
- Otwórz aplikację Mapy na iPhonie.
- Wykonaj jedną z następujących czynności:
- Dotknij i przytrzymaj mapę, aż pojawi się pinezka, a następnie stuknij w Pobierz.
- Stuknij w swoje zdjęcie lub inicjał obok pola wyszukiwania, stuknij w Pobrane mapy, stuknij w Pobierz nową mapę, a następnie wprowadź nazwę miejsca w polu wyszukiwania lub stuknij w Bieżące położenie.
- Skoryguj zaznaczony obszar, a następnie stuknij w Pobierz.Aby zmniejszyć wielkość pobieranej mapy, zaznacz mniejszy obszar.
Nawet jeżeli nie masz dostępu do sieci Wi‑Fi lub komórkowej, możesz wyświetlać takie informacje, jak godziny otwarcia i oceny na kartach miejsc, uzyskiwać wskazówki „krok po kroku” dotyczące przejazdu samochodem, przejścia pieszo, przejazdu rowerem oraz przejazdu transportem publicznym, a także sprawdzać szacowany czas dotarcia do celu.
Pobrane mapy są uaktualniane automatycznie, chyba iż zmienisz ustawienia.
Uwaga: Pobieranie map możliwe jest w przypadku wybranych regionów. Dostępność funkcji zależy od kraju i regionu. Automatyczne uaktualnianie jest domyślnie włączone.
4. Wyłącz wydarzenia na żywo
Na iPhonie 14 Pro lub nowszym możesz sprawdzać alerty oraz aktualnie wykonywane czynności (takie jak trwające nagrywanie notatki głosowej, połączenie AirDrop oraz wskazówki z Map) w polu Dynamic Island (dynamicznej wyspy) na górze ekranu początkowego lub na górze aktywnej aplikacji. Pole Dynamic Island jest widoczne u góry ekranu zawsze, gdy iPhone jest odblokowany.
Aktywności na żywo umożliwiają aplikacjom ciągłe powiadamianie na ekranie blokady lub na dynamicznej wyspie, co może powodować zauważalne zużycie baterii.
Wydarzenia na żywo można wyłączyć, wykonując następujące kroki:
- Otwórz aplikację Ustawienia.
- Przejdź do opcji Face ID i kod.
- Wprowadź swoje hasło, aby odblokować iPhone’a.
- Przewiń w dół i wyłącz Wydarzenia na żywo.
- Zapobiegnie to wyświetlaniu aktywności na żywo na ekranie blokady, ale warto pójść o krok dalej. W poszczególnych sekcjach aplikacji Ustawienia możesz wyłączyć aktywności na żywo dla poszczególnych aplikacji lub uniknąć korzystania z funkcji Wydarzenia na żywo w aplikacjach.
5. Wyłącz opcję „Zawsze włączony” ekran blokady
Jeśli masz iPhone’a 14 Pro (Max) lub iPhone’a 15 Pro (Max), zawsze włączony wyświetlacz sprawia, iż godzina, tapeta, widżety i aktywności na żywo są widoczne na ekranie blokady, choćby gdy Twój iPhone jest zablokowany.
Wyświetlacz wykorzystuje częstotliwość odświeżania 1 Hz, aby oszczędzać baterię, i wyłącza się, gdy iPhone znajduje się w kieszeni, ale zawsze włączony wyświetlacz przez cały czas zużywa baterię szybciej niż brak włączonej funkcji Zawsze widoczny (Always-On Display).
Ekran automatycznie gaśnie, gdy iPhone jest zakryty lub skierowany ekranem w dół, nie znajduje się w pobliżu połączonego w parę Apple Watch, po rozpoczęciu sesji CarPlay, gdy używana jest kamera Continuity, gdy włączony jest tryb niskiego zużycia energii, gdy włączony jest tryb skupienia Sen oraz w Twoich zwykłych godzinach snu.
Możesz wyłączyć funkcje Zawsze widoczny, wykonując następujące kroki:
- Otwórz aplikację Ustawienia.
- Wybierz opcję Ekran i jasność ➔ Zawsze włączony i wyłącz tę opcję.
Nie jest do końca jasne, ile czasu pracy baterii zużywa zawsze włączony wyświetlacz, ponieważ będzie się to różnić w zależności od przypadku użycia, ale choćby jeżeli jest to tylko kilka procent, warto go wyłączyć.
PORADA Gdy ustawienie Zawsze włączony jest włączone, możesz wybrać wyświetlanie na ekranie blokady tapety lub powiadomień. Na ekranie Ustawienia ➔ Ekran i jasność ➔ Zawsze włączony włącz lub wyłącz opcje Pokazuj tapetę lub Pokazuj powiadomienia
Aby zwiększyć wydajność baterii, przyciemnij też ekran lub włącz funkcję automatycznej regulacji jasności.
- W celu przyciemnienia otwórz Centrum sterowania i przeciągnij suwak jasności w dół.
- Automatyczna regulacja jasności samoczynnie dopasowuje jasność ekranu do oświetlenia w otoczeniu. Aby włączyć tę funkcję, wybierz Ustawienia ➔ Ogólne ➔ Dostępność ➔ Udogodnienia ekranu i ustaw przełącznik Jasność automatyczna w położeniu włączenia.
Gdy pracujesz w sieci, połączenie Wi‑Fi zużywa mniej energii niż połączenie przez sieć komórkową – dlatego połączenie Wi‑Fi powinno być zawsze włączone. Aby włączyć Wi‑Fi, wybierz Ustawienia ➔ Wi‑Fi w celu połączenia z siecią Wi‑Fi.
6. Użyj trybów skupienia
Wbudowana opcja Tryb skupienia firmy Apple może zmniejszyć liczbę otrzymywanych powiadomień, a mniejsza liczba powiadomień oznacza mniejszą częstotliwość wybudzania wyświetlacza przez aplikacje i powodowanie zużycia baterii.
Tryby skupienia pozwalają wybrać, które aplikacje i osoby mogą wysyłać Ci powiadomienia i kiedy, więc w godzinach pracy możesz mieć pewność, iż otrzymujesz tylko powiadomienia służbowe, a w czasie prywatnym możesz ograniczyć otrzymywane powiadomienia służbowe. Możesz ograniczyć powiadomienia podczas prowadzenia pojazdu, snu, treningu i w dowolnym innym scenariuszu, jaki przyjdzie Ci do głowy.
Po zakończeniu trybu skupienia przez cały czas będziesz otrzymywać wszystkie powiadomienia, ale wszystko w jednym alercie, a nie w wielu. Wyłączanie niechcianych powiadomień z aplikacji to przez cały czas najlepsza metoda oszczędzania baterii, ale tryby skupienia pozwalają zachować powiadomienia, jednocześnie zmniejszając ich liczbę.
Apple sprawiło, iż konfigurowanie trybów skupienia jest stosunkowo łatwe, ale uruchomienie wszystkiego wymaga trochę pracy. Wszystkie funkcje trybów skupienia znajdziesz w sekcji Tryb skupienia w aplikacji Ustawienia.
Włączanie trybu skupienia w centrum sterowania
- Otwórz centrum sterowania, stuknij w Skupienie, a następnie stuknij w tryb skupienia, który chcesz włączyć (na przykład Nie przeszkadzać).Uwaga: jeżeli włączony jest inny tryb skupienia, stuknięcie w nowy tryb spowoduje wyłączenie dotychczasowego.
- Aby wybrać czas zakończenia trybu skupienia, stuknij w [trzy kropki w kółku] … , wybierz żądaną opcję (na przykład Przez 1 godzinę lub Dopóki jestem tutaj), a następnie stuknij ponownie w [trzy kropki w kółku].
Gdy dany tryb skupienia jest włączony, jego ikona (na przykład ☾ [księżyc] w przypadku trybu Nie przeszkadzać) jest widoczna na pasku statusu oraz na ekranie blokady, a Twój status jest automatycznie wyświetlany w aplikacji Wiadomości. Osoby próbujące wysłać Ci wiadomość zobaczą, iż masz wyciszone powiadomienia, ale przez cały czas będą mogły się z Tobą skontaktować, jeżeli sprawa jest ważna.
Uwaga: Tryb skupienia możesz także włączać i wyłączać, przechodząc do Ustawień , stukając w Tryb skupienia, stukając w wybrany tryb skupienia i ustawiając odpowiednio tę opcję.
7. Ogranicz, kiedy i jak często aplikacje mogą uzyskiwać dostęp do lokalizacji
Zawsze dobrze jest sprawdzić ustawienia prywatności i dostępu, aby upewnić się, iż aplikacje i usługi nie robią rzeczy, których nie chcesz.
Ograniczenie liczby aplikacji mających dostęp do Twojej lokalizacji i częstotliwości dostępu aplikacji do tych danych może wydłużyć czas pracy baterii.
- Stuknij kolejno opcje Ustawienia ➔ Prywatność i ochrona ➔ Usługi lokalizacji.
- Sprawdź, czy usługi lokalizacje są włączone.
- Przewiń w dół, aby znaleźć aplikację.
- Stuknij aplikację i wybierz jedną z opcji:
- Nigdy: uniemożliwia dostęp do usług lokalizacji.
- Zapytaj następnym razem lub Gdy udostępniam: umożliwia wybór opcji Zawsze podczas używania aplikacji, Pozwól raz lub Nie pozwalaj.
- Gdy używam aplikacji: umożliwia dostęp do usług lokalizacji, tylko gdy aplikacja lub jedna z jej funkcji jest widoczna na ekranie. jeżeli dla aplikacji wybrano opcję Gdy używam aplikacji, podczas korzystania z niej możesz zobaczyć niebieski pasek stanu z informacją, iż aplikacja aktywnie używa Twojej lokalizacji.
- Zawsze: pozwala na dostęp do usług lokalizacji, choćby gdy aplikacja działa w tle. Spowoduje to największe zużycie baterii i powinno być ograniczone tylko do najbardziej potrzebnych aplikacji.
Na tym ekranie powinno znajdować się wyjaśnienie, w jaki sposób aplikacja będzie wykorzystywać informacje o lokalizacji. W przypadku niektórych aplikacji mogą być widoczne tylko dwie opcje.
Wiele aplikacji prosi o informacje o lokalizacji, które tak naprawdę nie są potrzebne do działania (na przykład aplikacja bankowa może chcieć dostępu do lokalizacji, aby pokazać pobliskie bankomaty, co jest również dostępne po wprowadzeniu kodu pocztowego), więc ograniczenie dostępu dla różnych aplikacji spowoduje, iż nie będą one uzyskiwały dostępu do Twojej lokalizacji bez wyraźnej zgody i zwiększysz czas pracy baterii.
8. Użyj trybu niskiego zużycia energii
Włączenie trybu niskiego zużycia energii to oczywisty wybór, jeżeli chodzi o oszczędzanie baterii bez konieczności wykonywania wielu ustawień. Można go włączyć w Centrum sterowania, w sekcji Bateria w aplikacji Ustawienia lub dzięki Siri. Tryb niskiego zużycia energii ogranicza aktywność w tle, szybciej wyłącza wyświetlacz po bezczynności, ogranicza częstotliwość odświeżania wyświetlacza, ogranicza pobieranie wiadomości e-mail, ogranicza efekty wizualne i nie tylko.
Tryb niskiego zużycia energii redukuje jasność wyświetlacza, ogranicza efekty animacji w systemie i optymalizuje działanie pod kątem energooszczędności. Aplikacje, takie jak Mail, nie pobierają danych w tle, a niektóre funkcje, takie jak AirDrop, synchronizacja iCloud oraz Integracja, są wyłączone. Nie ogranicza to jednak takich podstawowych funkcji jak połączenia telefoniczne i z internetem czy wysyłanie lub odbieranie e-maili i SMS-ów. Kiedy bateria znów się naładuje, tryb niskiego zużycia energii wyłączy się automatycznie.
Tryb niskiego zużycia energii można ustawić tak, aby włączał się przy określonym procencie naładowania baterii dzięki skrótów. Jest to wygodny sposób na automatyczne włączenie trybu, gdy tego potrzebujesz, i jest to najlepsza opcja, jeżeli nie pamiętasz o częstym włączaniu trybu niskiego zużycia energii.
Tryb niskiego zużycia energii wprowadzony w systemie iOS 9 wydłuża czas pracy iPhone’a, gdy jego bateria jest bliska rozładowania. iPhone powiadamia, gdy poziom naładowania spada do 20%, i ponownie, gdy obniży się do 10%. I jednym stuknięciem pozwala włączyć tryb niskiego zużycia energii.
Więcej wskazówek
Masz ulubione wskazówki dotyczące przedłużania żywotności baterii iPhone’a? Daj nam znać w komentarzach poniżej.
źródło: Apple | Macrumors