8 funkcji ze skórek Androida, które chcemy mieć w systemie Android 16

prawica.net 1 miesiąc temu

Robert Triggs / Android AuthorityGoogle wypuściło niedawno stabilną wersję Androida 15 na telefony Pixel, ale firma już ciężko pracuje nad Androidem 16. Mamy już pomysł, czego się spodziewać po nowej wersji Androida, w tym ulepszoną funkcję Do Not Tryb zakłócania, tryb zaawansowanej ochrony i wiele więcej. Czego jednak oczekuję od nowego oprogramowania? Cóż, producenci tacy jak Samsung, Xiaomi, OPPO i inni mają mnóstwo fajnych funkcji oprogramowania, które nie są częścią standardowego Androida, więc oto te, które najbardziej chciałbym zobaczyć w Androidzie 16.

Którą funkcję OEM chciałbyś zobaczyć w standardowym systemie Android?

68 głosów Regulacja głośności dla poszczególnych aplikacji21%Stosy widżetów15%Dostosowywanie poszczególnych ekranów w przypadku urządzeń składanych1%Klonowanie aplikacji12%Duże foldery aplikacji3%Tryby i procedury10%Tryb pulpitu18%Dotknij dwukrotnie, aby włączyć/wyłączyć ekran19%Inne (zostaw komentarz)1%

1. Regulacja głośności w poszczególnych aplikacjach


Już od jakiegoś czasu chwalę tę funkcję, która pozwala na większą kontrolę głośności na telefonie z Androidem, jak na komputerze PC. Jak sama nazwa wskazuje, regulacja głośności dla poszczególnych aplikacji pozwala na niezależną regulację głośności każdej aplikacji. Oznacza to, iż możesz słuchać Spotify podczas przeglądania Instagrama bez nagłego wybuchu nieprzyzwoicie głośnych szpul na Instagramie. Samsung i Xiaomi były pierwszymi markami, które zaoferowały regulację głośności w poszczególnych aplikacjach, a Samsung wdrożył tę funkcję za pośrednictwem aplikacji Sound Assistant. Ale od tego czasu opcja pojawiła się także na telefonach takich jak OPPO, OnePlus, realme i vivo.

2. Stosy widżetów

Dhruv Bhutani / Android AuthorityApple była pierwszą dużą marką telefonów, która zaoferowała takie podejście do widżetów, umożliwiające (niespodziankę) układanie jednego widżetu na drugim. Następnie możesz przesuwać palcem, aby przełączać się między widżetami jak w karuzeli. Na szczęście program Action Launcher innej firmy na Androida przejął tę funkcję w 2021 r., zanim Samsung przesunął ją (heh) w 2023 r. w One UI 5.0. W każdym razie chcielibyśmy zobaczyć to w Androidzie 16, ponieważ skutecznie zapewnia znacznie większą aktywność widżety na ekranie głównym. choćby jeżeli nie jesteś dużym użytkownikiem widżetów, może to pomóc zwolnić trochę miejsca na ekranie głównym. Może też pomóc ukryć przydatny, ale brzydki widżet za przyjemniejszym.

3. Dostosowywanie poszczególnych ekranów telefonów składanych

Na zewnątrz, ekran główny 1Na zewnątrz, ekran główny 2Wewnątrz ekran główny Jedną z funkcji oprogramowania, które lubię w Samsungach z serii Galaxy Z Fold, jest możliwość niezależnego dostosowywania ekranu telefona i składanego wyświetlacza. Niestety, wiele konkurencyjnych urządzeń składanych, takich jak Google Pixel 9 Pro Fold i OnePlus Open, nie ma tej funkcji, więc zmiany wprowadzone na zewnętrznym ekranie są odzwierciedlane na wewnętrznym składanym wyświetlaczu i odwrotnie. Niektórzy mogą preferować spójne wrażenia, ale w przypadku większości osób , przypadki użycia różnią się znacznie w zależności od ekranu. Dzięki dostosowaniu do poszczególnych ekranów możesz wyświetlać aplikacje wideo i ogromne widżety na dużym składanym ekranie, podczas gdy mniejszy wyświetlacz zewnętrzny zachowuje swoje funkcje skupiające się na telefonie, oferując mniejsze widżety i skróty do aplikacji do przesyłania wiadomości. Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu byłoby aby Google zaimplementowało dostosowywanie poszczególnych ekranów w samym systemie Android 16. W ten sposób każdy składany telefon na rynku miałby praktycznie gwarancję, iż będzie oferował tę funkcję, zamiast pozostać opcją dostępną wyłącznie przez Samsunga.

4. Klonowanie aplikacji

Hadlee Simons / Android AuthorityJedną z najważniejszych funkcji opracowanych przez zewnętrzne skórki dla Androida jest funkcja klonowania aplikacji, znana również jako aplikacje równoległe lub aplikacje podwójne. Pozwala to skutecznie utworzyć kolejną instancję aplikacji z własną ikoną, która działa niezależnie od oryginału. Jest to szczególnie przydatne w przypadku platform do przesyłania wiadomości, usług mediów społecznościowych i innych aplikacji, które nie obsługują wielu kont. Ta funkcja została zapoczątkowana przez HUAWEI i Xiaomi około 2016 roku i od tego czasu została przyjęta przez wielu producentów OEM, w tym Samsung, OPPO, OnePlus i więcej. Co dziwne, Google eksperymentował z tą funkcją w wersji deweloperskiej Androida 14, ale jeszcze jej nie widzieliśmy.

5. Duże foldery aplikacji

Robert Triggs / Android AuthorityApp Foldery są dostępne na telefonach z Androidem już od ponad dziesięciu lat, ale niektórzy producenci Androida oferują również duże foldery aplikacji, przypominające wyglądem bibliotekę aplikacji iOS. Zwykle zajmują one część ekranu o wymiarach 3×3, w przeciwieństwie do pojedynczego kafelka aplikacji 1×1 w przypadku konwencjonalnych folderów. Różnica w rozmiarze nie jest jednak tylko zmianą kosmetyczną, ponieważ oznacza, iż ​​możesz zobaczyć więcej aplikacji w tym folderze bez konieczności jego wcześniejszego otwierania. Wiele marek umożliwia choćby uruchamianie aplikacji w dużych folderach bez uprzedniego otwierania folderu, co jest całkiem przydatne, jeżeli chcesz pogrupować aplikacje, ale jednocześnie zachować szybki dostęp do poszczególnych. Nie brakuje producentów OEM Androida oferujących duże foldery aplikacji, takie jak Nothing , Xiaomi, OPPO, OnePlus i vivo. Oczekuje się, iż choćby Samsung włączy się do akcji dzięki One UI 7. Jednak tego bardzo brakuje na telefonach Pixel i urządzeniach z systemem Android.

6. Tryby i procedury

Ryan Haines / Android AuthorityLG była jedną z pierwszych dużych marek, która zaoferowała funkcjonalność w stylu rutyny z funkcją rozpoznawania kontekstu, umożliwiającą uruchamianie działań na telefonie w oparciu o określone warunki. Możesz na przykład ustawić telefon tak, aby otwierał YouTube natychmiast po podłączeniu słuchawek. Lub Twój telefon może automatycznie przełączyć się w tryb cichy, gdy wrócisz do domu. Ta koncepcja pojawiła się od tego czasu w telefonach Samsung w postaci trybów i procedur, zwiększając liczbę czynności, które może wykonywać Twój telefon, oraz rozpoznawane przez niego warunki. Telefony Pixel oferują funkcję Reguły, ale jest to proste podejście do koncepcji, która jedynie ulepsza Twój profil dzwonienia. Tak czy inaczej, bardzo chcielibyśmy, aby Android 16 lub Android 17 zyskał pełną, rutynową funkcjonalność, ponieważ jest to naprawdę przydatna funkcja, która może ułatwić życie.

7. Tryb pulpitu

Dhruv Bhutani / Android AuthorityPo raz pierwszy funkcjonalność trybu stacjonarnego zaobserwowaliśmy w 2017 roku w modelach Samsung Galaxy S8 i HUAWEI Mate 10, a inne marki, takie jak Motorola, również zaczęły podążać za modą. Zapewnia to interfejs podobny do komputera PC, gdy telefon jest podłączony (przewodowo lub bezprzewodowo) do telewizora lub monitora, co może być przydatne, jeżeli musisz pracować w mgnieniu oka lub po prostu chcesz wygodniej korzystać z dużego ekranu. dziwne jest to, iż Google pracuje nad własnym trybem stacjonarnym w standardowym Androidzie od 2019 roku, a w najnowszych wersjach Androida jest to choćby ukryta opcja programistyczna. Ale chcielibyśmy mieć pełnoprawny, łatwo dostępny tryb pulpitu dla standardowego Androida. Pocieszająca wiadomość jest taka, iż ​​wygląda na to, iż Google rzeczywiście przez cały czas pracuje nad funkcjonalnością trybu pulpitu/okna w Androidzie 16. Trzymamy kciuki, iż niedługo to zobaczymy.

8. Kliknij dwukrotnie, aby włączyć/wyłączyć ekran

Hadlee Simons / Android Authority Pamiętasz, jak modne było dwukrotne dotknięcie w celu wybudzenia ekranu na początku i w połowie 2010 roku? Ta funkcja nie jest już tak ważna w dobie wbudowanych w wyświetlacz czujników odcisków palców, które podświetlają się, gdy ich potrzebujesz. Niemniej jednak niektóre marki Androida przez cały czas oferują ten gest do włączania i wyłączania ekranów telefonów i brakuje go w standardowym Androidzie. Bardzo chcielibyśmy zobaczyć ten gest w Androidzie 16, ponieważ przez cały czas ma on swoje zastosowania. W niektórych sytuacjach może to być szybsze niż naciśnięcie przycisku zasilania (np. gdy telefon leży płasko na stole). Może to być również przydatne ze względu na dostępność. To kolejny sposób na wyłączenie wyświetlacza, jeżeli masz paranoję związaną z wyczerpaniem się przycisku zasilania.


Jest o wiele więcej funkcji z innych skórek Androida, które chcielibyśmy zobaczyć w Androidzie 16. Należą do nich funkcja Good Lock, gesty wyłączania ekranu, wielozadaniowość Open Canvas, skróty do aplikacji dzięki skanera linii papilarnych oraz możliwość pozostawienia ekranu włączonego, gdy patrzysz na to. Ale co chciałbyś zobaczyć? Daj nam znać w komentarzach poniżej! Masz wskazówkę? Porozmawiaj z nami! Wyślij e-mail do naszych pracowników na adres [email protected]. Możesz zachować anonimowość lub uzyskać uznanie za informacje, to Twój wybór.Komentarze

Idź do oryginalnego materiału