Jak wybrać średnioformatową drukarkę 3D
Drukarkę 3D mid-size (lub medium-format, jeżeli wolisz) definiujemy jako urządzenie o polu roboczym około 300 x 300 mm. Dlaczego? Podczas gdy maszyny o wymiarach 300 x 300 mm wydają się duże, nie są one aż tak dużym krokiem naprzód w stosunku do maszyn o wymiarach 210 x 210 mm i są zauważalnie mniejsze od behemotów o wymiarach 400 x 400 mm.
Średnioformatowe maszyny są idealne do drukowania większych niż przeciętne rzeczy, ale nie tak dużych, aby trzeba było je dostarczyć w karykaturalnie dużej drewnianej skrzyni. zwykle wymagany jest pewien stopień montażu, ale nie jest on duży – zwykle rozpakowanie rzeczy i przykręcenie ramy do zmontowanej wcześniej podstawy.
Jeśli chodzi o użytkowanie maszyny, średnioformatowe drukarki 3D dają większą elastyczność w zakresie skali wydruku, bez konieczności cięcia modeli w oprogramowaniu CAD, aby zmieścić je na platformie. Te drukarki 3D są wyższe niż przeciętna dekstopowa drukarka 3D, ale przez cały czas mogą stać na biurku. Nadają się do ustawienia w warsztacie, garażu, biurze, pokoju a choćby w salonie (choć nie możemy zagwarantować, iż Twój partner będzie z tego zadowolony).
Top wybór: Sovol SV06 Plus
Sovol SV06 Plus zachowuje wszystko, co podobało nam się w SV06 i poprawia większość rzeczy, które nam się nie podobały. Dodajmy do tego większe pole robocze o wymiarach 300 x 300 mm i mamy gotowy materiał na świetną średnioformatową drukarkę 3D.
Za cenę 399$ (choć mamy informacje od Sovola, iż w przedsprzedaży będzie obowiązywała wysoka obniżka) otrzymujesz wyjmowaną platformę z powłoką PEI, automatyczne poziomowanie (za pomocą sondy indukcyjnej), ekstruder planetarny Sovola.
Podobnie jak SV06, SV06 Plus przypomina nieco oryginalną Prusę i3 MK3S+. adekwatnie cała konstrukcja jest raczej solidna, chociaż, podobnie jak w przypadku SV06.
Kompatybilność materiałowa jest szeroka, SV06 Plus jest przystosowana do PLA, PETG, ABS i, jak w przypadku SV06, elastycznych materiałów takich jak TPU.
Jest cicha, sprawna i szybka. Na standardowych ustawieniach, SV06 Plus jest szybsza niż Neptune 3 Plus, zajmując około połowę czasu w ukończenie druku obejmującego całą objętość.
Budżetowy wybór: Elegoo Neptune 3 Plus
Seria drukarek 3D FDM Neptune 3 występuje w trzech rozmiarach: Neptune 3/Pro (rozmiar „standardowy”), Neptune 3 Plus (średni format) oraz Neptune 3 Max (duży format). Elegoo twierdzi, iż ta generacja produktów ma „najlepsze dostępne funkcjei.
Najlepsze cechy”, o których mówi Elegoo, to m.in. siatkowe poziomowanie, ekstruder bezpośredni ze stopem tytanu (max temp. 260 °C), 4,3-calowy pojemnościowy ekran dotykowy, dwustronne wentylatory chłodzące, pasek świetlny LED, podgrzewana platforma (max temp. 100 °C) oraz prędkość druku 30-180 mm/s. Chociaż cechy pozostają takie same w każdym wariancie rozmiarowym, można zauważyć, iż większe maszyny wykorzystują więcej punktów poziomowania z siatki.
Neptune 3 Plus jest naszym budżetowym wyborem dla najlepszej średnioformatowej drukarki 3D. Ma pole robocze o wielkości 320 x 320 x 400
Obsługiwana jest dzięki przewodowej jednostki sterującej zamontowanej na podstawie, którą można odłączyć jak CB radio. Miło jest również wiedzieć, iż ekran zastosowany w tej jednostce sterującej jest ulepszony w stosunku do poprzednich maszyn Elegoo.
Poziomowanie platformy jest automatyczne i może być wykonywane dzięki ekranu dotykowego. Maszyna wykorzystuje mechanizm tensometryczny wbudowany w głowicę drukującą, więc sama dysza jest używana jako sonda – jest to dobra alternatywa dla zewnętrznych sond lub czujników używanych do poziomowania, zwłaszcza iż nie trzeba bawić się z przesunięciami przy zmianie dyszy.
Podwójne śruby prowadzące i silniki na osi Z utrzymują wózek X równolegle do powierzchni konstrukcyjnej, a ponadto istnieje duet klamer, które mocują wysoką część ramy w osi Z do podstawy.
Jeśli chodzi o systemy wytłaczania, dwubiegowy ekstruder bezpośredni sprawia, iż Neptune 3 Plus jest świetną opcją dla elastycznych filamentów, takich jak TPU o różnym stopniu twardości. Hot-end jest w całości metalowy, bez okładziny z PTFE i z tytanową przekładką termiczną, która zapobiega pełzaniu ciepła.
Oprócz elastycznych filamentów, Elegoo Neptune 3 Plus może również drukować z PLA, ABS i PETG.
Wybór do aktualizacji: Anycubic Kobra Max
Nie mając lepszych opcji, naginamy nieco zasady i sugerujemy, iż jeżeli masz trochę więcej gotówki do wydania, to być może najlepszą opcją jest większa. Anycubic Kobra Max.
To najlepszy wybór i spełnia wiele z tych samych kryteriów, które braliśmy pod uwagę przy tworzeniu tego przewodnika. Na początek, Kobra Max ma duże pole robocze – 400 x 400 x 450 mm. Jest łatwa w montażu i dostarczana z dość szczegółową instrukcją, która informuje o tym, co należy zrobić na każdym kroku.
Aby ułatwić pracę początkującym, Kobra Max posiada 4,3-calowy ekran dotykowy oraz system automatycznego poziomowania oparty na dyszach. Poziomowanie odbywa się poprzez bezpośrednie dotknięcie dyszy do platformy i zmierzenie odkształcenia pod kątem niedoskonałości. Robi to w 25 punktach nad platformą.
Dla tak dużej drukarki stabilność jest kluczowa. Podobnie jak Neptune 3 Plus, Kobra Max jest wyposażona w pręty podtrzymujące, które pomagają utrzymać sztywność ramy w jej skrajnych położeniach. Ekstruder Bowdena z podwójną przekładnią podaje filament do głowicy drukującej, która może z dużą prędkością poruszać się po przestrzeni roboczej. Jest to jednak przez cały czas „bed-slinger”, co oznacza, iż duża, ciężka płyta przesuwa się w osi Y, ograniczając prędkość, z jaką można komfortowo drukować. Przy tym rozmiarze, każdy czas zaoszczędzony na druku może być pomocny.
Nasze zastrzeżenia do Kobry Max są niewielkie. Uważamy, iż drukarka powinna być wyposażona w większy uchwyt szpuli; mniejsze szpule o wadze 1 kg nie nadają się do dużych, gęstych wydruków. Podobnie, brak dyszy o dużym otworze oznacza, iż drukowanie zajmuje naprawdę wiele dni.
Być może będziesz musiał zoptymalizować swoją strategię cięcia, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości Kobry Max (pozostawienie jej w ustawieniach domyślnych będzie powolne i marnotrawne). Po wprowadzeniu zmian, okazało się, iż jest to absolutna bestia, tworząca wysokiej jakości wydruki 3D, zarówno duże jak i małe. Za 549$ Kobra Max jest solidnym upgradem w stosunku do typowej, średnioformatowej drukarki 3D. Tak, jest nieco większa (co sprawia, iż nie jest to tak naprawdę maszyna średnioformatowa, wiemy), ale biorąc pod uwagę, iż wiele z tych samych zasad ma zastosowanie, nie jest to zbytnie przegięcie.
Żródło: https://all3dp.com