3 miliony dowodów osobistych do wymiany. Sprawdź, czy Twój też

1 tydzień temu

Ministerstwo Cyfryzacji bije na alarm. Okazuje się, iż w tym roku ponad trzy miliony Polaków musi wyrobić sobie nowy dowód osobisty. Ponad dwa miliony dokumentów straci ważność, a reszta obywateli osiągnie pełnoletność, zmieni nazwisko lub zgubi dokument. Wniosek o dowód osobisty tylko teoretycznie można złożyć online.

Wniosek o nowy dowód osobisty online? Tak, ale nie

Od jakiegoś czasu nowego dowodu osobistego nie da się wyrobić przez Internet. Powodem jest konieczność pobrania odcisku palca właściciela dowodu i pozostawienie wzoru podpisu umieszczanego w dowodzie. Ministerstwo cyfryzacji podaje wprawdzie, iż możliwe jest złożenie wniosku, o tutaj (potrzebny Profil Zaufany lub kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego lub certyfikat podpisu osobistego z e-dowodu), jednakże wniosek ten trzeba uzupełnić o odciski palców i podpis, składane osobiście w urzędzie.

Wniosek o dowód można złożyć osobiście w ok. 2500 urzędach na terenie całej Polski lub w specjalnej stacji mobilnej. Stacje te pozwalają pobierać odciski palców od osób, które z różnych względów nie mogą pojawić się w urzędzie osobiście. Pamiętajcie o zdjęciu do dowodu!

Wzór nowego dowodu osobistego, wydawanego od 8 listopada 2022 roku. | Źródło: gov.pl

Za wyrobienie nowego dowodu osobistego urząd gminy nie pobiera opłat. Nowy dowód otrzymacie w maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.

Czy e-dowód osobisty w telefonie wystarczy?

Nie. o ile Twój dowód osobisty straci ważność, straci go również kopia dokumentu fizycznego. Drugi z dokumentów w apce to natomiast wirtualny dowód osobisty, który nie wystarczy w każdej sytuacji.

Na podstawie wirtualnego dowodu osobistego nie da się przekroczyć granicy kraju lub wylegitymować w trakcie składania wniosku o nowy dowód. Wtedy niezbędny może okazać się paszport, o ile ktoś fizycznego dowodu miał nie będzie. Fizyczny dowód osobisty warto mieć zatem dla swojej wygody.

Uwaga! Naukowy Bełkot masakruje Roberta Mazurka i Kanał Zero

Źródło: Gov.pl

cyfryzacjapolskaprawo
Idź do oryginalnego materiału