Nieodebrane połączenie. Pomyśl, zanim oddzwonisz

Jeśli zauważysz nieodebrane połączenie z numerów zaczynających się od kierunkowych takich jak +373, +39 czy +223, może to być sygnał, że padłeś ofiarą oszustwa wangiri, znanego również jako "one call". Oddzwonienie może skutkować naliczeniem wysokich opłat.

Nie oddzwaniaj na nieznane numery
Nie oddzwaniaj na nieznane numery
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

Wangiri to metoda oszustwa, która polega na tym, że osoba dzwoniąca rozłącza się, zanim zdążysz odebrać. Celem jest, byś oddzwonił na międzynarodowy numer, który jest dodatkowo płatny, o ile takie połączenia nie są odgórnie blokowane w danym planie taryfowym. Oddzwanianie skutkuje naliczeniem opłat dla dzwoniącego. Dopiero przy otrzymaniu następnej faktury za telefon dowiadujesz się o tych kosztach.

Tego typu połączenia zazwyczaj pochodzą z "egzotycznych" i zagranicznych krajów. Przykładem są numery z kierunkowymi +373, +39 czy +223. Oddzwaniając, możesz być obciążony dodatkowymi kosztami związanymi z połączeniami na numery premium.

Ciekawostką jest, że oszuści dopracowali metodę wangiri tak, że połączenia odbierają czasem automatyczne systemy, a na linii nadal można usłyszeć sygnał oczekiwania. To może być mylące i powodować, że odbiorca sądzi, iż koszty nie są jeszcze naliczane, podczas gdy w rzeczywistości tak się dzieje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niepokojące sygnały dotyczące tajemniczych numerów z międzynarodowymi prefiksami, m.in. z krajów takich jak:

  • Mołdawia (+373),
  • Afganistan (+93),
  • Mali (+223),
  • Białoruś (+375),
  • Włochy (+39),
  • Azerbejdżan (+994).

Nie należy jednak zapominać, że są to tylko przykłady. Oszustwo może być równie dobrze realizowane z innych numerów. Powyższe należą po prostu do najczęściej występujących w zgłoszeniach, które trafiają do naszej redakcji.

Co do zasady zalecamy, aby nie oddzwaniać na nieznane numery, chyba że mamy jasne, zawodowe powody lub inne personalne przyczyny. Osoby mające krewnych za granicą zazwyczaj znają ich numery, dzięki czemu mogą uniknąć pomyłek związanych z połączeniami międzynarodowymi.

Inne ataki przez telefon

Dodatkowo warto pamiętać o spoofingu. To metoda, w której oszuści wykorzystują niedoskonałości technologii VoIP do podszywania się pod inne numery telefoniczne, często przedstawią się jako pracownicy banków i ostrzegają o rzekomym zagrożeniu pieniędzy na koncie z powodu ataku hakerskiego. Historie te są oczywiście zmyślone.

Kiedy usłyszysz coś podobnego, najlepiej natychmiast się rozłączyć i nie wdawać się w dyskusje. Zaleca się samodzielne skontaktowanie się z bankiem w celu upewnienia się, że Twoim środkom nic nie grozi. CBZC zaleca stosowanie zasady 30 sekund.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)