Trzy zrzuty ekranu z interfejsu smartfona przedstawiające ekran blokady, panel szybkich ustawień i centrum powiadomień.
LINKI AFILIACYJNE

Niedoceniona funkcja One UI towarzyszy mi od 7 lat. Poznajcie Tryby i procedury

5 minut czytania
Komentarze

Nakładka Samsunga One UI na system Android to kopalnia możliwości, jeśli chodzi o dostosowanie interfejsu do potrzeb użytkownika. Tryby i procedury to jedna z mniej popularnych funkcji, która towarzyszy mi od kilku lat. Jest to niesamowite narzędzie, które może zmienić sposób korzystania z telefonu. Poznajcie je sami.

Tryby i procedury świetnym narzędziem One UI

One UI nieustannie się rozwija, wprowadzając nowe, udoskonalone rozwiązania, które upraszczają codzienne korzystanie ze smartfonów. Jednym z coraz bardziej popularnych elementów tej platformy jest funkcja Tryby i procedury. Umożliwia ona użytkownikom personalizację i automatyzację ustawień urządzenia w zależności od różnych sytuacji i potrzeb.

Bixby Routines
Fot. Samsung / materiały prasowe

Funkcja ta została wprowadzona na rynek w 2017 roku wraz z premierą linii Samsung Galaxy S8. Jej ówczesna nazwa to Bixby Routines. Co ciekawe Samsung do dziś nie zaktualizował strony z objaśnieniem tej funkcji. Możemy na niej znaleźć taką notatkę:

Oszczędzaj czas i nakłady pracy z funkcją Bixby Routines na telefonie Galaxy. Bixby uczy się wzorów codziennego zachowania i sugeruje zautomatyzowane procedury, aby ograniczyć czas niezbędny na powtarzanie tych samych zadań i konfiguracji. Kiedy docierasz rano do pracy, Bixby może wyciszyć powiadomienia i dźwięki oraz włączyć Wi-Fi. A kiedy kładziesz się spać, Bixby może aktywować filtr światła niebieskiego i zmniejszyć jasność ekranu. 

Samsung / materiały prasowe

Obecnie Tryby i procedury przeszły długą drogę i stanowią narzędzie bardziej intuicyjne niż kilka lat temu. Funkcja pozwala na tworzenie dedykowanych trybów działania smartfona, takich jak np. „Dom”, „Praca”, „Ćwiczenia” czy „Sen”.

Każdy z nich automatycznie dostosowuje ustawienia telefonu, na przykład poziom jasności ekranu, dźwięki powiadomień czy listę aktywnych aplikacji, co wspiera lepsze zarządzanie czasem i zasobami urządzenia.

Tryby i procedury w ustawieniach One UI
Fot. Adam Lulek / Android.com.pl

Ciągłe ulepszanie tej funkcji w One UI to odpowiedź Samsunga na rosnące oczekiwania użytkowników w zakresie inteligentnej personalizacji. Szkoda zatem nie korzystać z tak świetnych udogodnień, jakie oferuje koreański gigant w swoich smartfonach.

Tryby i procedury w praktyce

Jak sama nazwa wskazuje, Tryby i procedury zawierają dwie opcje. Pierwszą z nich są Tryby. Aby zacząć z nimi zabawę:

  • Otwórz Ustawienia;
  • Wybierz Tryby i procedury (czwarta opcja od góry);
  • Wybierz jeden spośród domyślnych trybów lub dodaj nowy.

Domyślnie dostępne są propozycje takie jak Sen, Jazda, Ćwiczenie itp., które należy skonfigurować lub dodać własny tryb. Dla przykładu Sen mogę ustawić tak, aby włączał się automatycznie, gdy nastąpi jakiś warunek (np. wybije dana godzina).

Mogę go również włączać manualnie tak jak każdy tryb. Najłatwiejszym sposobem na to jest sięgnięcie do szybkich ustawień z rozwijanej belki na górze ekranu. Wtedy na pulpicie pojawi się okno z możliwością aktywowania trybu.

Ważnym aspektem każdego trybu jest skonfigurowanie, „co on ma robić”. Na przykład w module Sen będzie to „nie przeszkadzać” oraz włączenie skali szarości na ekranie. Innym przykładem może być Jazda, gdzie włączy się ona automatycznie, gdy smartfon wykryje, że jestem w aucie. Ustawiłem wtedy akcję odczytywania powiadomień na głos.

Użytkownik może też w danym trybie zmienić wygląd ekranu blokady oraz ekranu startowego. Funkcje te pozwalają na ogromne możliwości konfiguracyjne, które jeszcze bardziej wzbogacą doświadczenia z użytkowania One UI.

Drugą, bardzo podobną funkcją są procedury. Opcja składa się z przyczynowo skutkowych wyborów „Jeśli X – Wtedy Y”. Należy więc wybrać, co ma wyzwolić daną procedurę (np. konkretna lokalizacja) oraz wskazać, do czego ma służyć funkcja (jakie opcje włączać lub zmieniać).

Przykładowo, jeśli znajdę się w pracy (urządzenie automatycznie wykryje odpowiednią lokalizację), to wtedy głośność smartfona zostanie wyciszona. Inny przykład – jak jadę do pracy autem, to włącza się nawigacja.

Mam też procedurę oszczędzanie baterii nocą. Jeśli wybije godzina 0:10, a smartfon nie będzie podłączony do prądu, wtedy uruchomi się oszczędzanie energii. Gdy nastanie 6:30, urządzenie wróci do stanu sprzed uruchomienia procedury.

W tej niesamowitej funkcji One UI można też podejrzeć historię aktywowania procedur w ciągu ostatnich 7 dni. Co więcej, mamy też możliwości:

  • powiadamiania o aktywnych procedurach;
  • pokazania tej możliwości na ekranie spisu aplikacji;
  • uwidocznienia trybów i procedur na ekranie blokady One UI;
  • dostosowania uprawnień, z jakich może korzystać funkcja.
Historia procedur w One UI
Fot. Adam Lulek / Android.com.pl

Dlaczego warto spróbować się tym pobawić? Przede wszystkim, jest to świetne rozwiązanie dla użytkowników, którzy powtarzają pewne czynności regularnie, na przykład w ciągu danego tygodnia.

Tryby i procedury świetnie sprawdzają się dla tych, którzy notorycznie zapominają wyciszyć telefonu w pracy, podczas spotkań biznesowych lub regularnie korzystają ze specyficznych ustawień One UI. Zautomatyzowanie części procesów to spokojniejsza głowa i mniej czasu spędzonego przed ekranem telefonu.

Źródło: opracowanie własne, Samsung. Zdjęcie otwierające: AndroidHeadlines / zrzut ekranu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw