LOKOWANIE PRODUKTU: KOMPUTRONIK

Intel rozwiązał problemy z procesorami. Sprawdzamy, czy opłaca się je teraz kupić

Zaktualizowano

Intel Core i3-14100F

Energooszczędny procesor, który sprawdzi się do podstawowych wymagań.


Opakowanie procesora Intel Core i7 14. generacji.

Intel Core i7-14700KF

Wydajna, 20-rdzeniowa jednostka idealna do gry i pracy.


Intel Core i9-14900K

24-rdzeniowa bestia. Bezkompromisowy wybór dla najbardziej wymagających.


Intel naprawił procesory aktualizacją BIOS-u

Budynek z logo Intel na tle nieba.
Fot. Tupungato / Shutterstock

Procesory amerykańskiego producenta od lat cieszą się popularnością zarówno wśród entuzjastów gier, jak i profesjonalistów. Jednakże w ostatnich latach firma borykała się z pewnymi problemami, które odbiły się na problemach ze stabilnością, a nawet awariami jednostek z 13. i 14. generacji.

Na szczęście producent wprowadził szereg poprawek i optymalizacji za pomocą aktualizacji BIOS-ów w płytach głównych. Dzięki temu procesory, które zmagały się z problemami, wreszcie pracują stabilnie. Czy warto teraz zdecydować się na procesory serii Core 13. i 14. generacji?

Intel Core i5-13400F

Opakowanie procesora Intel Core i5, 13. generacja.
Fot. Komputronik / zrzut ekranu

Core i5-13400F to przedstawiciel trzynastej generacji układów. Podobnie jak procesory czternastej generacji, czip można zamontować w płytach z Socketem 1700. Wyposażony w 10 rdzeni (6P+4E) i 16 wątków, procesor radzi sobie doskonale z bardziej zaawansowanymi aplikacjami. Częstotliwość bazowa 2,5 GHz jest podbijana do nawet 4,6 GHz w trybie turbo.

Core i5-14400F powinien zagwarantować stabilną i efektywną pracę nawet podczas długotrwałych obciążeń. Ze względu na stosunkowo niską cenę, jest to świetny wybór dla mało wymagających graczy.

Intel Core i3-14100F

Niebieskie opakowanie procesora Intel Core i3, 14. generacji.
Fot. Komputronik / zrzut ekranu

Core i3-14100F to nowsza propozycja dla osób szukających procesora do podstawowych zadań biurowych, takich jak przeglądanie internetu, edycja dokumentów czy praca z lekkimi aplikacjami. Procesor ten sprawdzi się także w mniej wymagających grach, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla użytkowników z ograniczonym budżetem.

Pomimo że jest to najniższy przedstawiciel rodziny Core, układ dzięki 4 rdzeniom oraz 8 wątkom oferuje przyzwoitą wydajność jedno i wielordzeniową. Taktowanie w trybie turbo to imponujące w budżetowej półce cenowej 4,7 GHz.

Intel Core i5-14400F

Pudełko procesora Intel Core i5 14. generacji z niebieską grafiką.
Fot. Komputronik / zrzut ekranu

Model 14400F to procesor Core i5 czternastej generacji. Podobnie jak 13400F układ oferuje 10 rdzeni (6P+4E) i 16 wątków. Taktowanie w trybie turbo wzrosło jednak do 4,7 GHz. W związku z tym nowszy czip w nieznacznie wyższej cenie oferuje nieco lepszą wydajność.

Intel Core i7-14700KF

Opakowanie procesora Intel Core i7 14. generacji.
Fot. Komputronik / zrzut ekranu

Core i7-14700KF to układ przeznaczony dla bardziej wymagających użytkowników. Dzięki 20 rdzeniom (8P+12E) oraz wysokiemu taktowaniu (5,6 GHz), procesor ten jest w stanie obsłużyć najbardziej wymagające gry oraz zadania profesjonalne, takie jak renderowanie filmów czy modelowanie.

Core i7-14700KF oferuje wsparcie dla najnowszych technologii, takich jak PCIe 5.0, co zapewnia jeszcze lepszą współpracę z najnowszymi kartami graficznymi. MTP (maksymalna moc turbo) wynosi aż 253 waty, więc do procesora warto zdecydować się na rozbudowane chłodzenie. Literka F w nazwie oznacza, że procesor występuje w wersji bez zintegrowanej grafiki, dzięki czemu procesor jest tańszy niż model 14700K.

Intel Core i7-14700K

Opakowanie procesora Intel Core i7 14. generacji.
Fot. Komputronik / zrzut ekranu

Intel Core i7-14700K to wersja ze zintegrowaną grafiką, która może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które planują rozbudowę swojego komputera w przyszłości lub chcą skorzystać z tymczasowego rozwiązania bez dedykowanej karty graficznej. Procesor oferuje identyczną specyfikację jak model KF, co czyni go doskonałą propozycją zarówno dla graczy, jak i profesjonalistów.

Intel Core i9-14900K

Pudełko procesora Intel Core i9 14. generacji.
Fot. Komputronik / zrzut ekranu

Core i9-14900K to szczyt możliwości czternastej generacji układów. Wyżej jest postawiony jedynie model 14900KS, który oferuje nieco wyższe taktowanie. Nikt nie powinien jednak narzekać na niedobór mocy. Sprzęt wyposażono w 24 rdzenie (8P+16E) i 32 wątki. Częstotliwość taktowania w trybie turbo to nawet 6 GHz, choć pełnię możliwości można uzyskać jedynie z wydajnym, wodnym układem chłodzenia.

Procesor jest stworzony z myślą o profesjonalistach, którzy potrzebują maksymalnej wydajności. Układ będzie idealny do renderowania czy obróbki filmów w wysokiej rozdzielczości. Core i9-14900K to także świetna propozycja dla entuzjastów gier, którzy chcą grać w najnowsze tytuły w najwyższych ustawieniach graficznych, nie martwiąc się o spadki wydajności. Do uzyskania najwyższych wartości FPS, Core i9 warto sparować z topową kartą graficzną.

Który procesor wybrać?

Procesor komputerowy leżący na opakowaniu z logo Intel.
Fot. Daniel Chetroni / Shutterstock

Po początkowych problemach z wydajnością i zarządzaniem energią Intel z powodzeniem rozwiązał większość trudności z procesorami 13. i 14. generacji. Obecnie układy stanowią ciekawą alternatywę dla czipów AMD. Przy wyborze idealnego procesora warto kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami. Dla niedzielnego gracza wystarczy procesor pokroju Core i3 lub Core i5. Do zastosowań profesjonalnych warto postawić na Core i7 lub nawet Core i9.

Źródło: Komputronik, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Daniel Chetroni / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

LOKOWANIE PRODUKTU: Komputronik

Motyw