Mam dziwne hobby, nigdy nie zrozumiesz: interesuje się domenami. A szczególnie wtedy, kiedy NASK publikuje roczny raport na temat kondycji naszego rodzimego rejestru domeny .PL. Właśnie pojawił się w nowy raport, a w nim sporo smaczków.

Nie jest to pewnie wiedza powszechna, ale NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) stoi za tym, co znacie jako domenę .PL. Wszyscy rejestratorzy, których znacie powszechnie na rynku, tak naprawdę są tylko pośrednikami, a więc kiedy kupujecie domenę .PL, lądujecie i tak w objęciach operatora NASK. A Ci właśnie przygotowali bardzo interesujący raport na temat tego, co piszczy w świecie rejestru .PL, podsumowując cały ubiegły rok.

//dzisiaj na dailyweb

Raport, który składa się z niespełna 30 stron, zawiera najciekawsze informacje statystyczne odnośnie tego, kto i jak używa domeny .PL, a nawet kto jest liderem, jeśli chodzi o ich rejestracje. A jest na czym zawiesić oko, bo okazuje się, że nasza peelka odnotowuje jeden z największych wzrostów zainteresowania w Europie.

W raporcie „TOP MARKET”1, opublikowanym w lutym 2024 roku, znalazła się informacja o szacunkowej liczbie zarejestrowanych domen w 23 państwach członkowskich UE, która w podsumowaniu 2023 roku wyniosła co najmniej 82 miliony, co oznacza wzrost o 0,4% rok do roku. Polska znalazła się, obok Francji i Włoch, wśród krajów o największym łącznym wzroście rynku domenowego w ciągu roku – głównie wzroście rejestracji nazw w krajowych domenach najwyższego poziomu, odpowiednio .pl, .fr i .it. W przekazanym do Państwa rąk Raporcie Rocznym 2023 na temat rynku nazw domeny .pl możemy zauważyć kilka istotnych faktów oraz liczb świadczących o jego dynamice. /Jarosław Olchawski, Zastępca Dyrektora ds. Rejestru Domen Internetowych, NASK

A ile właściwie tych domen jest zarejestrowanych?

W Rejestrze domeny .pl na koniec grudnia 2023 roku utrzymywanych było 2 546 407 nazw aktywnych w DNS – ich liczba wzrosła o 36 151 w kolejnych kwartałach minionego roku. Dynamika roczna wyniosła 1,44%. Domena .pl cieszyła się dużym zainteresowaniem, co pokazał wzrost liczby abonentów o prawie 19 tys. – 64,16% abonentów stanowiły organizacje, a 35,84% osoby fizyczne. W raporcie znajdą Państwo dane na temat liczby abonentów w latach 2014 – 2023.

Patrząc na rok 2023 Polska znalazła się na 6 miejscu w Europie w zestawieniu największych rejestrów. Pierwszą trójkę rozpoczynają Niemcy z ponad 17 mln domen .DE, następnie Wielka Brytania (ponad 10 mln domen .UK) i Holandia (6,2 mln domen .nl). Polska na 6 miejscu ma ponad 2,5 mln domen .PL. To imponujący wynik.

R E K L A M A

Zrzut ekranu 2024 04 26 o 11.35.52
Ranking wielkości rejestrów europejskich. źródło: NASK

Przechodząc do nieco bardziej drobiazgowych informacji statystycznych, okazuje się, że średnia długość domeny .PL wyniosła 10,93 znaków i zarejestrowano w 2023 8 nazw domen o maksymalnej długości 63 znaków. Szkoda, że NASK ich nie podał, jestem szczególnie ciekawy czy to był zwykły trolling, czy uzasadniony cel biznesowy (chociaż ciężko to sobie wyobrazić). Najpopularniejszymi domenami jeśli chodzi o ich długość, były te 9-znakowe, a zarejestrowano ich niespełna 230 000.

Zrzut ekranu 2024 04 26 o 11.38.49

 

Jeśli spojrzymy na udział województw rejestrze .PL, to bez zaskoczenia okaże się, że przoduje województwo mazowieckie, osiągające ponad 26% całej puli. Na drugim miejscu Śląsk (9,68%) i Wielkopolska (9,42%). Patrząc na branże również bez zaskoczenia okaże się, że najwięcej rejestrują przedstawiciele szeroko rozumianej branży elektronicznej i reklamowej (odpowiednio 21% i 14%), a najmniej… branża związana z bezpieczeństwem i usługami porządkowymi (0,10%). Nie do końca rozumiem kto za nią stoi, ale byłem przekonany, że będzie to branża budowlana. Do tej pory wybrzmiewają mi w głowie słowa firmy, która budowała mój dom, na pytanie: dlaczego nie macie własnej wizytówki w sieci, będąc w branży od 15 lat? Przedstawiciel zupełnie odpowiedział:

A po co nam wizytówka online, skoro nie możemy się opędzić klientów z polecenia?

Jest w tym na pewno jakaś logika, a po więcej smaczków odsyłam Was do raportu NASK, który znajdziecie tutaj.