Poetry Camera – AI zmieni wasze zdjęcia w poezję

Autor:

Dziś mam dla Was trochę luźniejszy temat. Poznajcie Poetry Camera – wyjątkowe urządzenie, która zamienia widziany obraz w wiersz.

Poetry Camera

Zastanawiałem się, czy ta wiadomość powinna pojawić się tutaj, czy na portalu SLAI – naszym miejscu w sieci, w którym piszemy o AI. Postanowiłem jednak napisać o Poetry Camera tutaj, ponieważ to napędzane sztuczną inteligencją urządzenie może wyglądać jak zwykły aparat Polaroid. Ale zamiast rejestrować obrazy, wykorzystuje uczenie maszynowe do przekształcania zdjęć w wiersze.

„Poetry Camera” to projekt open-source stworzony przez Kelin Carolyn Zhang i Ryana Mathera, który łączy technologię z artystyczną wizją. Poetry Camera przekształca otrzymane dane wizualne w wiersz opisujący ujęcie, które zostało właśnie zarejestrowane przez urządzenie.

Poetry Camera – pokaż, kotku, co masz w środku 

przykladowy wiersz poetry camera

Jak donosi Interesting Enginering za warstwę technologiczną odpowiada tutaj Raspberry Pi, który przechwytuje obrazy i przetwarza je. Wyodrębnia dane wizualne i komunikuje się z GPT-4 od OpenAI w celu wygenerowania poezji. AI analizuje różne aspekty i elementy wizualne zdjęcia, w tym kolory, wzory, istotne elementy, a nawet przekazywane emocje.

poetry camera WIP
Wczesna wersja Poetry Camera podczas prac nad urządzeniem

Jak mogliśmy przeczytać w TechCrunch dane wyjściowe Poetry Camera nie są ograniczone do jednego formatu. Ponieważ urządzenie jest open source, użytkownicy mogą wybierać spośród różnych form poetyckich takich jak haiku, sonet lub wiersz wolny w zależności od ich preferencji oraz umiejętności i chęci pracy z kodem źródłowym.

Wszyscy wolą wersję książkową od filmu, więc jest to sposób na uchwycenie chwil

Na razie Poetry Camera pozostaje osobistym projektem pasjonatów. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania Poetry Camera w Internecie, wynalazcy rozważają możliwość komercyjnego udostępnienia urządzenia szerszej publiczności.


Po pierwszych 100 pytaniach ludzi powiedzieliśmy: »Nie sprzedajemy tego«, ale po 101 pytaniu zaczęliśmy myśleć o tym bardziej szczegółowo, zastanawiając się, czy powinniśmy udostępnić to ludziom

mówi Zhang

Związki fotografii z literaturą są większe, niż pozornie mogłoby się wydawać. Już w latach 70. XX wieku Roland Barthes postulował, by nie odseparowywać sztuki słowa od sztuki obrazu. Chcącym przeczytać więcej o związkach tych dwóch dziedzin polecam ksiażkę Photography and literature Francois Bruneta. Więcej o Poetry Camera przeczytacie natomiast na ich stronie. Możecie także zajrzeć na GitHuba projektu i złożyć własną kamerę piszącą wiersze.

źródła: poetry camera, petapixel, techcrunch, interestingenginering

Last modified: 2024-04-25